Roger Federer - Tomas Berdych, în sferturile de finală ale Australian Open!

Elveţianul Roger Federer, locul 2 ATP, l-a învins, luni, cu scorul de 6-4, 7-6 (3), 6-2, pe ungurul Marton Fucsovics, locul 80 ATP, calificându-se în sferturile de finală ale Australian Open.

Deţinătorul trofeului s-a calificat pentru a 14-a oară în sferturi la Melbourne, după puţin peste două ore de joc.

Federer, de cinci ori câştigător la Melbourne, va evolua în faza următoare cu cehul Tomas Berdych, locul 20 ATP şi cap de serie numărul 19, care l-a învins, cu 6-1, 6-4, 6-4, pe italianul Fabio Fognini, locul 25 ATP şi cap de serie numărul 25, în două ore şi opt minute. Federer conduce cu 19-6 în întâlnirile cu Berdych.

Tot luni, americanul Tennys Sandgren, locul 97 ATP, l-a învins, luni, cu scorul de 6-2, 4-6, 7-6 (4), 6-7 (7), 6-3, pe austriacul Dominic Thiem, locul 5 ATP şi cap de serie numărul 5, calificându-se pentru prima dată în sferturile de finală ale Australian Open, după aproape patru ore de joc.

În faza următoare, americanul va da piept cu sârbul Novak Djokovici, locul 14 mondial şi cap de serie numărul 14, sau cu sud-coreeanul Hyeon Chung, locul 58 ATP, meci care se dispută la ora transmiterii acestei ştiri.

Duminică, au fost stabilite primele două partide din sferturile de finală ale AusOpen: Rafael Nadal (Spania), locul I ATP - Marin Cilic (Croaţia), locul 6 ATP şi cap de serie numărul 6, respectiv Grigor Dimitrov (Bulgaria), locul 3 ATP şi cap de serie numărul 3 - Kyle Edmund (Marea Britanie), locul 49 ATP.

Afla mai multe despre: federeraustralian open