S-au stabilit câştigătorii de la Washington. Zverev s-a impus la masculin, iar Kuzneţova a triumfat la feminin

Jucătorul german de tenis Alexander Zverev, locul 3 ATP, a câştigat, duminică, turneul de 500 de puncte de la Washington, după ce l-a învins, în finală, cu scorul de 6-2, 6-4, pe australianul Alex de Minaur, locul 72 ATP.

Zverev şi-a păstrat trofeul cucerit anul trecut după un meci care a durat aproape 75 de minute.

După al nouălea titlu obţinut în carieră, germanul de 21 de ani va primi 500 de puncte ATP şi un cec de 384.120 de dolari, iar De Minaur 188.315 dolari şi 300 de puncte ATP.

Zverev se menţine pe locul 3 ATP după acest succes, în timp ce tenismenul australian de 19 ani a urcat 27 de poziţii, până pe locul 45.

Rusoaica Svetlana Kuzneţova, locul 128 WTA, a câştigat, duminică, turneul de la Washington, după ce a învins-o, în finală, cu scorul de 4-6, 7-6 (7), 6-2, pe croata Donna Vekici, locul 44 WTA şi cap de serie numărul 7.

Kuzneţova s-a impus la feminin

Kuzneţova a salvat patru mingi de meci în setul al doilea şi s-a impus după o partidă care a durat două ore şi 31 de minute. Acesta a fost primul trofeu din palmaresul jucătoarei de 33 de ani câştigat după 2016 şi al 18-lea din carieră.

Fosta ocupantă a locului 2 mondial a primit un premiu de 43.000 de dolari şi 280 de puncte WTA. Ea a urcat până pe locul 87 în urma acestui succes.

Donna Vekici a fost recompensată cu 21.400 de dolari şi cu 180 de puncte WTA. Croata a urcat de pe locul 44 pe locul 37, după finala jucată al Citi Open.

Afla mai multe despre: alexander zverevatpsvetlana kuznetsova