Sărituri cu schiurile, Cupa Mondială. Un neamţ a reuşit al doilea succes al anului

Sporturi

Germanul Richard Freitag a obţinut a doua sa victorie în actuala ediţie a Cupei Mondiale de sărituri cu schiurile, impunându-se în concursul desfăşurat pe trambulina din staţiunea germană Titisee-Neustadt.

Din cauza condiţiilor meteorologice nefavorabile, concursul a fost redus la o singură săritură.

Freitag s-a impus după un zbor pe schiuri de 145 m, care i-a adus 128,4 puncte, reuşind să-l devanseze pe compatriotul său Andrea Wellinger (139,5 m), clasat pe poziţia secundă, în timp ce locul al treilea a fost ocupat de norvegianul Daniel-Andre Tande (135,5 m).

Deţinătorul titlului, austriacul Stefan Kraft, s-a clasat pe poziţia a zecea, după o săritură de 126 m.

Graţie acestui succes, Richard Freitag şi-a consolidat poziţia de lider al clasamentului general, devansându-l cu 51 de puncte pe Andreas Wellinger.

Următoarea etapă a circuitului mondial de sărituri cu schiurile se va desfăşura pe 16 şi 17 decembrie, pe trambulina "Gross-Titlis-Schanze'' din Engelberg (Elveţia).