Scandal imens la ultimul meci din Liga Naţională de handbal. Decizii incredibile luate de brigada de arbitre

Handbal

CSM Roman a învins-o pe Corona Brasov şi a câştigat ultimul meci al etapei a 8-a din Liga Naţională la handbal feminin.

Gazdele au condus din primul minut, iar la pauză aveau două goluri avantaj. În partea a doua, Corona a egalat de câteva ori, dar nu a reuşit să treacă în avantaj.

S-a terminat 23-22 pentru Roman, cu braşovencele trimiţând mingea în poartă pe final. Golul nu le-a fost însă validat. După 8 etape, CSM Roman e pe locul cinci in clasament, în timp ce Corona Brasov este pe locul opt.

Gazeta scrie că în ultimele două minute de joc însă, deciziile celor două arbitre au fost clar pro Roman! Eliza Buceschi a pătruns în atac şi, deşi două jucătoare de la Roman erau în semicerc, decizia a fost de aruncare de la 9 metri şi nu de la 7 metri, cum era normal. În aceeaşi fază, Ana Maria Iuganu Popa a trântit-o la pământ pe Andreea Chiricuţă, dar cele două arbitre au lăsat jocul să continue.

În ultimele 29 de secunde, cât Romanul a avut mingea, deşi nu au atacat nici un moment poarta, pasând doar în lateral, Florescu şi Stoia nu au ridicat braţul în semn de pre-pasiv!

Afla mai multe despre: scandalproblemearbitrajhandbalcsm romancorona brasov