Sfert de finală puternic la Australian Open între Angelique Kerber şi Madison Keys

Germana Angelique Kerber, locul 16 WTA şi cap de serie 21, şi americanca Madison Keys, locul 20 WTA şi cap de serie numărul 17, vor disputa un meci din cadrul sferturilor de finală ale Australian Open, pe partea de tablou a Simonei Halep.

Kerber a învins-o, luni, cu scorul de 4-6, 7-5, 6-2, pe Su-Wei Hsieh (Taiwan), locul 88 WTA, după o partidiă de două ore şi opt minute, în optimi. Hsieh le eliminase anterior pe spaniola Garbine Muguruza, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 3, şi pe poloneza Agnieszka Radwanska, locul 35 WTA şi cap de serie 26.

Germana este pentru a doua oară în sferturi la Australian Open, după ce a câştigat ediţia din 2016.

Într-un al meci din optimi, Keys a trecut, cu scorul de 6-3, 6-2, de sportiva franceză Caroline Garcia, locul 8 WTA şi cap de serie numărul 8, într-o oră şi opt minute. Şi Keys este a doua oară în sferturi, la Melbourne, după ce a jucat în semifinale, în 2015.

Până la acest posibil duel cu Angelique Kerber sau Madison Keys, Simona va trebui să treacă mai întâi de Karolina Pliskova (6) sau Barbora Strycova (20). Pe cealaltă parte de tablou sunt toate şansele să vedem o semifinală între Elina Svitolina (4) şi Caroline Wozniacki (2).