Simona Halep părăseşte Turneul Campioanelor după o înfrângere în două seturi cu Svitolina. Cum îşi poate păstra primul loc în WTA

Simona Halep, numărul 1 WTA, a fost eliminată de la Turneul Campioanelor, terminând Grupa Roşie pe ultimul loc, deşi începuse competiţia cu o victorie clară. Sportiva noastră poate pierde prima pozţie în ierarhia mondială dacă Pliskova va câştiga turneul.

SIMONA HALEP - ELINA SVITOLINA 3-6, 4-6

15:52 - Capăt de drum pentru Halep la Turneul Campioanelor! Svitolina se impune în două seturi

15:00 - Halep dă semne de revenire cu un game adjudecat lejer

14:58 - Încă un game pentru Svitolina, care pare de neoprit, cel puţin în acest set

14:54 - Simona reuşeşte primul său game în acest meci

14:51 - Ucraineanca se distanţează în primul set

14:48 - Break Svitolina! Din păcate, meciul începe prost pentru sportiva noastră

14:45 - Simona reuşeşte o lovitură frumoasă, insuficient pentru a lua însă primul game

14:38 - Svitolina serveşte prima

14:30 - Meciul va începe în scurt timp

Deja calificată, Caroline Wozniacki i-a complicat misiunea Simonei Halep. Daneza a pierdut în trei seturi disputa cu Caroline Garcia, scor 6-0, 3-6, 5-7. Simona trebuie să-şi câştige acum meciul cu Svitolina pentru a se califica.

Calcule pentru calificare, conform WTA

Wozniacki e calificată în semifinale. Daneza mai poate pierde primul loc în grupă doar dacă pierde meciul cu Garcia, iar Svitolina o învinge pe Halep.

Halep va ocupa sigur locul 2 în grupă dacă îşi câştigă meciul. Halep poate ocupa locul doi în grupă şi dacă pierde în trei seturi cu Svitolina, iar Wozniacki o învinge pe Garcia.

În cazul în care Halep câştigă în trei seturi, iar Garcia o învinge în două seturi pe Wozniacki, atunci se va face un clasament în trei, cele trei sportive având câte două victorii. Wozniacki ar câştiga grupa (setaveraj 4-2), iar ulterior Halep şi Garcia ar fi departajate de criteriul meciului direct, unde Halep ar avea câştig de cauză.

Garcia câştigă grupa dacă o învinge pe Wozniacki, iar Svitolina trece de Halep. Caz în care Woziacki va ocupa locul doi.

Svitolina se poate califica doar dacă o învinge pe Halep în două seturi, iar Wozniacki o învinge pe Garcia.

Garbine Muguruza - Venus Williams 5-7, 4-6

Simona Halep a fost învinsă clar de Caroline Wozniacki, în al doilea meci din faza grupelor din Turneul Campioanelor. Daneza s-a impus, scor 6-0, 6-2, la capătul unui meci care a durat doar 64 de minute şi în care Halep nu a părut niciodată în control.

Wozniacki este ca şi calificată în semifinale în urma acestei victorii, în timp ce Simona Halep va trebui să câştige ultimul meci din grupă, cu Elina Svitolina, pentru a mai putea spera la calificarea în penultimul act.  Calculele exacte pentru calificare pot fi făcute abia după disputarea partidei dintre Svitolina şi Caroline Garcia.

Până în prezent, jucătoarea română şi-a asigurat la Singapore un premiu de 283.000 de dolari şi 375 de puncte WTA.

Al doilea set

GAME, SET şi MECI Wozniacki! Daneza închide meciul cu un nou break, iar Halep are acum nevoie de victorie în ultimul meci pentru a mai spera la calificare.  Prin victoria de astăzi, Wozniacki şi-a asigurat calificarea în semifinale.

GAME >> Wozniacki e la un singur game de victorie! Halep serveşte pentru a rămâne în meci. E 2-5 şi Simona are nevoie de o minune.

GAME >> Wozniacki salvează o minge de break şi face 4-1

BREAK >> Simona Halep e de nerecunoscut. Salvează două mingi de break, însă o pierde pe ultima, iar Wozniacki se desprinde la 3-1

GAME >> Danez serveşte perfect şi conduce cu 2-1 în setul secund

GAME >> Game alb pentru Simona. Sportiva noastră îşi face serviciul şi câştigă primul game din meci după 35 de minute

GAME >> Wozniacki îşi face serviciul şi începe perfect setul al doilea. Halep rămâne fără game în meci

Primul set

BREAK >> Break şi set pentru Wozniacki. Danez închide primul set după doar 25 de minute

GAME >> Game alb pentru daneză. Wozniacki duce scorul la 5-0 şi vine la un singur game de câştigarea primul set, după doar 19 minute

BREAK >> Wozniacki face din nou break şi se desprinde la 4-0. Start dezastruos pentru Simona

GAME >> Game scurt pentru Wozniacki. Danez conduce cu 3-0 după doar 11 minute

BREAK >> Start slab al Simonei, iar Wozniacki face break-ul încă din debutul meciului şi se desprinde la 2-0

GAME >> Wozniacki îşi face serviciul şi câştigă primul game al partidei

Jucătoarele ies la încălzire

UPDATE Simona Halep şi Caroline Wozniacki se vor înfrunta astăzi, de la ora 14:30, în etapa a 2-a din Grupa Roşie. Cele două sportive s-au întâlnit de cinci ori până acum, daneza conducând cu 3-2. Interesant este că ultimele trei confruntări s-au terminat de fiecare dată în decisiv. Cel mai recent duel a avut loc în luna iunie a acestui an la Eastbourne, şi a fost tranşat de Wozniacki.

În prima etapă de la Turneul Campioanelor, Simona Halep a învins-o cu 2-0 pe Caroline Garcia, în vreme ce Wozniacki a trecut de asemenea în două seturi de Elina Svitolina. Cine va câştiga acest meci, va obţine, cel mai probabil, biletele pentru semifinale.

Meciul 1: SIMONA HALEP - CAROLINE GARCIA 6-4, 6-2

Simona Halep a început cu dreptul aventura sa la Turneul Campioanelor, învingând-o în două seturi pe franţuzoaica Garcia, scor 6-4, 6-2, cea împotriva căreia pierduse pe 8 octombrie finala de la Beijing.

Victoria, a patra consecutivă la debutul ei la Turneul Campioanelor, îi asigură Simonei Halep un premiu de 263.000 de dolari şi 250 de puncte WTA.

În celălalt meci al Grupei Roşii se întâlnesc tot azi Elina Svitolina şi Caroline Wozniacki.

16:09 - GAME, SET, MECI HALEP!

16:04 - Garcia îşi face serviciul. Finalul meciului se amână pentru moment

16:00 - Game la zero pentru Halep, iar victoria devine o simplă formalitate

15:57 - Halep face un nou break! O mai despart doar două game-uri de prima victorie la această ediţie a Turneului Campioanelor

14:56 - În schimb, Garcia îşi adjudecă iarăşi cu lejeritate serviciul

14:53 - Simona obţine primul său game în acest meci. S-a jucat aproape 10 minute!

14:44 - Franţuzoaica se impune pe propriul serviciu la 15

14:40 - A început partida! Baftă, Simona!

14:38 - Caroline Garcia va servi prima

14:34 - Partida începe la ora 14:40. Peste 85% din cei care au votat pe site-ul oficial WTA cred că Simona va câştiga astăzi

14:18 - Meciul va începe în scurt timp

UPDATE | Simona Halep şi Caroline Garcia s-au întâlnit de trei ori până acum, iar sportiva noastră conduce cu 2-1 seria meciurilor. Totuşi, ultima confruntare i-a adus victoria franţuzoaicei, care s-a impus cu 2-0 la seturi chiar în această lună, la Beijing, în finală. În urma acelui turneu, Halep a devenit numărul 1 mondial.

Partida începe la ora 14:30 şi poate fi urmărită în format liveSCORE pe telekomsport.ro.

Constănţeanca merge la turneul din Singapore din postura de lider al clasamentului WTA, ceea ce îi oferă statutul de cap de serie numărul 1.

Formatul competiţiei este unul special. Cele mai bune opt jucătoare ale anului vor fi repartizate în două grupe de câte patru, unde vor juca fiecare cu fiecare. Primele două clasate avansează în semifinale.

Simona Halep face parte din Grupa Roşie, alături de Elina Svitolina, de Caroline Wozniacki şi de Caroline Garcia.