Nebunie la Australian Open! Halep - Lauren Davis 4-6, 6-4, 15-13. Simona s-a calificat după un meci care a durat 3 ore şi 45 de minutegalerie foto

Simona Halep a reuşit să se califice în optimile Australian Open după ce s-a impus în trei seturi după un meci care a impresionat toată planeta. Ana Bogdan a fost eliminată în două seturi de Madison Keys, 6-3, 6-4.

Simona Halep, locul 1 WTA, s-a calificat dramatic în optimi la Australian Open, după ce a învins-o cu greu pe Lauren Davis, scor 4-6, 6-4, 15-13. Românca a trecut prin numeroase momente dificile în timpul partidei împotriva americancei, mai ales când în setul decisiv, la scorul de 3-1, a pierdut 3 game-uri consecutive.

Deşi meciul contra celei mai scunde jucătoare din circuit era considerat de specialişti ca fiind unul uşor, a fost nevoie de  ore şi de o accidentare a lui Davis, aşadar de o scădere de formă a ei, pentru ca Halep să meargă mai departe în primul turneu de Grand Slam al acestui an.

În decisiv, la scorul de 11-11, Davis a chemat fizioterapeutul pentru o durere resimţită la piciorul drept.

2 ore şi 23 de minute a durat setul decisiv câştigat de Halep

06:00 S-a terminat. Simona s-a calificat după ce s-a impus cu 15-13, după 3 ore şi 45 de minute.

05:54 Simona Halep serveşte din nou pentru victorie, după ce a reuşit să facă 14-13.

05:43 Halep - Davis 12-13. Americanca primeşte din nou îngrijiri medicale. În ciuda acestor probleme, Lauren o conduce pe Simona.

05:35 Lauren Davis reuşeşte să treacă în avantaj, în ciuda problemelor medicale pe care le are la piciorul drept. Halep - Davis 11-12

05:19 Lauren Davis acuză probleme medicale la piciorul drept. Fizioterapeutul îi acordă îngrijiri, meciul este întrerupt.

05:12 Este 10-10 în setul 3. Se joacă deja de trei ore, dar meciul este departe de recordul mondial pentru cea mai lungă partidă. Recordul a fost stabilit în 1984, când o partidă între Vicki Nelson şi Jean Hepner, ambele din SUA, au jucat timp de şase ore şi 31 de minute. Recordul la Australian Open este de patru ore şi 44 de minute şi a fost stabilit în 2011, în optimi, într-un meci între Schiavone şi Kuzneţova.

05:00 Echilibrul este cuvântul care descrie acest meci. Este 9-9 şi fanii tenisului sunt încântaţi. Meciul se joacă deja de două ore şi 47 de minute. Şi continuă... Cele două tenismene lasă impresia că nu vor să plece de pe terenul de tenis.

04:45 S-a făcut 8-8 şi este unul dintre cele mai lungi meciuri din cariera Simonei.

,

04:33 Lauren Davis face 7-6 în decisiv şi Simona serveşte pentru a rămâne în meci. Un moment foarte greu pentru Halep, care pare afectată de felul în care a decurs setul 3.

04:26 Simona Halep face din nou break, 6-5 şi serveşte iar pentru meci. Însă misiunea ei este foarte dificilă. Lauren Davis a arătat astăzi un joc extraordinar. A fost însă favorizat şi de o evoluţie destul de slabă a Simonei.

04:22 Davis a făcut break în ultimul moment, 5-5.

04:16 Şi un moment amuzant... Un copil de mingi era să o păţească. Simona a făcut break, 5-4 şi numărul 1 mondial serveşte.

04:09 Lauren Davis reuşeşte să câştige trei game-uri consecutive. Americanca pare într-un moment foarte bun, Simona are din nou probleme. Faptul că a fost întoarsă de la 3-1 cântăreşte mult pentru psihicul liderului WTA.

04:05 Moment psihologic. Lauren Davis a revenit de la 3-1 în setul 3 şi a egalat, scor 3-3. A fost unul dintre cele mai frumoase puncte ale meciului.

03:53 Halep face game alb şi se duce la 3-1 în setul 3. Lauren greşeşte din ce în ce mai mult.

03:48 A avut loc cel mai lung schimb de mingi din acest meci, 20 de lovituri. Halep a câştigat punctul după ce Davis a dat în fileu, deşi avea tot terenul în faţă şi nu era presată denimic. Davis a început să greşească tot mai mult. Simona - Davis 2-1 în setul 3.

03:40 Madison Keys a oferit interviul tipic de după meci şi a avut numai cuvinte de laudă la adresa Anei Bogdan: "Mă bucur că am jucat bine astăzi. Ana a jucat foarte bine şi ea! A ajuns la foarte multe mingi, m-a făcut să joc cel mai bun tenis al meu", a spus jucătoarea din America.

03:37 Simona a reuşit până la urmă să câştige setul 2, scor 6-4. Însă Lauren Davis face în continuare o partidă excelentă.

03:33 Davis joacă în continuare excelent şi Simona are mari probleme. Scorul este 5-4 în acest moment.

03:25 Lauren Davis face un nou game foarte bun. Americanca a revenit de la 0-40 şi a redus diferenţa la 4-3 în setul 2. Davis arată în continuare foarte, foarte multă ambiţie. Simona dă semne de nervozitate tot mai mare.

03:25 Ana Bogdan a fost eliminată în turul 3 de la Australian Open. Românca a fost învinsă de Madison Keys, scor 6-3, 6-4. Lăsând la o parte înfrângerea, e cea mai bună performanţă reuşită de Ana Bogdan la un turneu de Grand Slam. Meciul dintre cele două a durat o oră şi 14 minute.

03:18 Halep - Davis 4-2, dar americanca arată în continuare multă încredere în joc. Simona şi-a mai ridicat însă un pic nivelul.

03:10 Simona reuşeşte să facă 3-1. Halep pare că-şi revine

03:07 Simona a reuşit să facă break în setul 2, scor 2-1, după un game mai solid făcut de româncă. În celălalt meci, Ana Bogdan este condusă cu 2-4 în setul 2, după ce pe primul l-a pierdut cu 3-6.

02:53 Simona Halep a pierdut primul set c Lauren Davis, scor 4-6. Americanca a fost mult mai hotărâtă până acum, în timp ce Simona nu prea a ieşit în evidenţă.

02:47 Simona şi-a umflat muşchii şi a făcut 4-4 după un game bun. Ana Bogdan a primit primul set cu Madison Keys, scor 3-6.

02:42 Keys se îndreaptă spre victorie în primul set cu Ana Bogdan, scor 5-3. Davis continuă să o chinuie pe Simona. Ultimele 10 minute au fost ale lui Lauren, Halep este condusă cu 4-3 în primul set.

02:37 Davis are probleme cu şireturile. I s-au desfăcut de două ori până acum

02:35 Simona a început să-şi intre în ritm şi a reuşit break-ul: 3-2 în primul set. Keys o conduce din nou pe Ana, scor 4-3.

02:33 Cum a reuşit Simona Halep să câştige un punct. Norocul ţine cu cei puternici...

02:31 Se merge cap la cap. Simona Halep reuşeşte să egaleze pe serviciul ei, 2-2. Niciun break până acum. Ana Bogdan face 3-3 cu Madison Keys.

02:25 Ana Bogdan se ţine bine şi face 2-2 cu Keys, după ce a revenit de la 40-15. În celălalt meci, Davis joacă în continuare foarte bine şi îi pune probleme Simonei.

02:23 Simona îşi câştigă şi ea serviciul şi o egalează pe americancă la game-uri. Totuşi, Davis pare destul de hotărâtă în acest început de meci

02:18 Davis şi-a câştigat serviciul, un prim game foarte echilibrat.

02:14 Ana Bogdan a pierdt primul game 1-0. În celălalt meci, Davis serveşte prima.

02:13 În această noapte asistăm la o bătălie între România şi SUA. Să sperăm că vom ieşi învingători

02:12 Baftă, Simona! Baftă, Ana!

01:55 Simona este gata de meci. Primele imagini cu liderul WTA. Meciul a fost decalat cu 5 minute.

01:50 Mai sunt 10 minute până la startul celor două meciuri. Madison Keys este favorită clară, cu o cotă la victorie de 1.10. Ana are o cotă de 7.50. Noi sperăm la o surpriză uriaşă. În partea cealaltă, Simona are o cotă de 1.08.

01:36 O primă imagine cu arena centrală, acolo unde Halep va juca împotriva lui Davis.

01:28 Meciul este programat la ora locală 11:00, adică 02:00 la noi. Temperatura la Melbourne este în acest moment de 23 de grade Celsius, parţial înnorat şi umidiatea de 75%.

01:14 Ne pregătim de marele meciuri. Bună dimineaţa tuturor celor care fac noapte albă pentru a le urmări pe Simona Halep şi Ana Bogdan. Suntem aici, cu voi. Urmărim împreună meciul Simonei cu Lauren Davis şi cel al Anei Bogdan cu Madison Keys.

Halep s-a califcat în turul 3 după ce a trecut uşor de canadianca Eugenie Bouchard, scor 6-2, 6-2, la capătul unui meci ce a durat 67 de minute.

Entorsa suferită în meciul din primul tur nu i-a pus probleme Simonei Halep, deşi liderul WTA a recunoscut după meci că încă resimte dureri la glezna stângă. "Le simt, dar nu mă gândesc la ele", a precizat Halep, care s-a declarat extrem de mulţumită de modul în care s-a prezentat la meciul cu Bouchard.

Lauren Davis (SUA - 76 WTA) s-a calificat în turul trei după ce a trecut în manşa secundă de Andrea Petkovic (Germania - 98 WTA), în trei seturi. Davis a pierdut primul set (6-4), însă a revenit spectaculos şi a câştigat la 0 următoarele două seturi. În primul tur, Davis trecuse tot în trei seturi de Jana Cepelova (110 WTA)

Australian Open | Cine este Lauren Davis, adversara Simonei Halep din turul 3

Lauren Davis este la prima calificare în turul trei la Australian Open. Cea mai bună clasare în ierarhia de simplu a sportivei din Statele Unite a fost în mai 2017, când a ocupat locul 26.

În vârstă de 24 de ani, Lauren Davis este cea mai scundă jucătoare din TOP 100 WTA, cu o înălţime de 1 metru şi 57 de centimetri. Clasată în acest moment pe locul 76 WTA, sportiva din SUA a devenit profesionistă în 2009, când avea 16 ani, şi a intrat în premieră în TOP 100 în 2010.

A câştigat un singur titlu WTA, în 2017, la Auckland, şi a mai disputat două finale, ambele în 2016, la Washngton şi Quebec. De-a lungul carierei, adversara Simonei Halep a strâns peste 2 milioane de dolari din tenis.

Halep vs Davis - o singură întâlnire directă până la Australian Open 2018

Simona Halep şi Lauren Davis se vor afla faţă în faţă pentru a doua oară în circuitul WTA. Singura confruntare dintre cele două datează din 2013, când s-au întâlnit în primul tur de la Indian Wells. Atunci, Halep s-a impus fără drept de apel, scor 6-2, 6-0.

Afla mai multe despre: simona haleplauren davisaustralian open