Sparta Praga, OUT din Europa League. Stanciu, Niţă şi Chipciu au fost titulari

Sparta Praga a învins cu 2-1 pe Subotica, dar diferenţa de scor n-a fost suficientă pentru a asigura calificarea în turul III al Europa League. În tur, cehii au pierdut cu 2-0, eşec la finalul căruia antrenorul Pavel Hapal a fost demis.

Cu Niţă, Chipciu, Stanciu titulari şi cu Vătăjelu intrat în minutul 85, Sparta Praga n-a reuşit să întoarcă eşecul cu 2-0 din turul cu Subotica. Cehii au pornit cu speranţe în prima repriză, după ce Sural a reuşit să deschidă scorul, în minutul 28. Sparta a continuat să preseze, iar golul de 2-0 a fost marcat de Plavskic, în minutul 66.

Însă Subotica a redus din diferenţă în minutul 75, dintr-o lovitură de la 11 metri, gol care le-a complicat calculele celor de la Sparta. Praghezii au presat în continuare şi au atacat în valuri, dar n-au reuşit să înscrie nici măcar un gol până la final, deşi Subotica a rămas în 10 oameni, din minutul 82.

Afla mai multe despre: stanciusparta praganitachipciuvatajelusubotica