Steaua Bucureşti a câştigat Cupa României la polo, trofeu obţinut şi în 2017

Sporturi

Campioana en-titre la polo, Steaua Bucureşti, a câştigat, duminică, finala Cupei României, în faţa formaţiei CSM Oradea. Steaua a cucerit trofeul şi în 2017.

Steaua Bucureşti s-a impus în finala Cupei României în faţa echipei CSM Oradea cu scorul de 7-1, pe reprize 3-0, 1-1, 3-0, 0-0.

Rezultatele complete ale competiţiei derulate la Bazinul Ghencea, între 19-21 ianuarie, sunt: sferturi de finală: Sportul Studenţesc Corona – Amefa Arad 23-3, CSM Oradea – Politehnica Cluj 19-4, Steaua – Crişul Oradea 27-1 şi Dinamo Bucureşti – Rapid Bucureşti 9-5; semifinale: Steaua Bucureşti – Sportul Studenţesc Corona 7-5 şi CSM Oradea – Dinamo 6-3.

La Cupa României au luat parte cele opt echipe din Superliga Naţională, iar stabilirea sferturilor de finală s-a făcut pe baza clasamentului Superligii de la finalul turului.

În 2017, Cupa României a fost cucerită, de asemenea, de Steaua Bucureşti.

Afla mai multe despre: cupa romanieipolosteauacsm oradea