Surpriză în Six Nations. Irlanda, învinsă de Anglia. Marea câştigătoare se decide în ultima etapă

Rugby

Anglia a reuşit surpriza, iar Irlanda a ratat şansa de a câştiga Turneul Celor 6 Naţiuni înaintea ultimei etape.

Englezii s-au impus cu 23-22 şi au întrerupt seria fantastică de 11 victorii obţinute în Six Nations de către irlandezi. Anglia, Irlanda şi Scoţia se vor lupta pentru trofeu în ultima rundă.

Italia a câştigat acasă după 10 ani în Six Nations. Pe Olimpico, Azzurii au punctat încă din primul minut contra Scoţiei dintr-o lovitură de penalizare. La pauză, oaspeţii erau însă în avantaj - după 3 eseuri, între care 2 transformate, aveau 6 puncte în plus.

În repriza a doua, italienii s-au dezlanţuit - au reuşit 15 puncte în timp ce scoţienii au reuşit să puncteze abia cu 4 minute înainte de final cu eseul lui Sinner. S-a terminat 31 - 29, prima victorie a Italiei după 13 înfrângeri la rând contra Scoţia.

Afla mai multe despre: six nations