Tenis de masă | Perechea Iulian Chiriţa/Andrei Istrate a câştigat medalia de bronz la Campionatul European U21

Perechea Iulian Chiriţa/Andrei Istrate a urcat, sâmbătă, pe a treia treaptă a prodiumului la Campionatul European U21 din Skopje, la dublu masculin.

Cei doi sportivi au învins în primele runde de pe tabloul principal perechile Andrii Grebeniuk/Nazar Tretiak (Ucraina), scor 3-1 (11-2, 11-7, 9-11, 11-3), şi Simon Belik/Adam Stalzer (Cehia), scor 3-0 (11-4, 11-8, 11-2). Tricolorii şi-ar fi putut întâlni colegii, pe Eduard Ionescu şi Darius Movileanu, în finală.

Totuşi, semifinala Iulian Chiriţa/Andrei Istrate - Maciej Kubik/Milosz Redzimski (Polonia) s-a încheiat 0-3 (3-11, 7-11, 5-11), într-un meci care le-a adus locul al treilea european.

Eduard Ionescu şi Darius Movileanu vor juca duminică, de la pra 16.40, pentru titlul european împotriva perechii Maciej Kubik/Milosz Redzimski (Polonia).

La dublu feminin, în ambele semifinale joacă românce:

Bianca Mei-Roşu/Elena Zaharia - Hana Arapovic (Croaţia)/Sophia Klee (Germania), sâmbătă, ora 17:40

Camelia Mitrofan/Sara Tokic (Slovenia) - Leana Hochart/Elise Pujol (Franţa), sâmbătă, ora 17:40

De asemenea, la dublu mixt joacă sâmbătă, de la ora 20.45, echipa Darius Movileanu/Elena Zaharia cu perechea Ivor Ban/Hana Arapovic (Croaţia), în finală.

La simplu feminin şi simplu masculin, sportivii tricolori au ajuns în sferturile de finală: