Venită din calificări, Monica Niculescu a ajuns în "sferturi" la Hobart. Pe cine a învins de această dată

Monica Niculescu, locul 85 WTA, venită din calificări, a învins-o, miercuri, cu scorul de 6-4, 6-2, pe americanca Varvara Lepchenko, locul 64 WTA, în optimile de finală ale turneului de la Hobart, cu premii de 250.000 de dolari.

Niculescu s-a impus după un meci care a durat o oră şi 29 de minute şi în care Lepchenko a comis 42 de greşeli neforţate (26 de puncte direct câştigătoare). Niculescu a avut un raport puncte câştigătoare/erori neforţate de 10/18.

În faza următoare, românca va evolua, joi, după ora 04.30,  cu jucătoarea din Belgia Elise Mertens, locul 36 WTA, a doua favorită. Niculescu a fost învinsă anul trecut în finala de la Hobart de Mertens, cu scorul de 6-3, 6-1. De atunci, ele au mai disputat o partidă, în turul I al turneului de la Biel, când tot Mertens s-a impus, cu scorul de 6-2, 6-2.

Calificarea în sferturi este recompensată la Hobart cu 60 de puncte şi cu 6.175 de dolari.

În această fază este calificată şi Mihaela Buzărnescu, locul 57 WTA, care va evolua, joi, după ora 10.00, cu americanca Alison Riske, locul 89 WTA.

Afla mai multe despre: monica niculescutenisvarvara lepchenkohobart