Victorie pentru CFR Cluj în meciul extremelor. Liderul se impune cu 2-0 în faţa ultimei clasate, Juventus

CFR Cluj s-a impus pe propriul teren, scor 1-0, cu ultima clasată, Juventus Bucureşti, într-un meci din cadrul etapei a 13-a din Liga I.

CFR Cluj a dominat clar partida cu Juventus, în prima repriză, însă doar execuţia excelentă a lui Păun a modificat tabela. După pauză, totul s-a schimbat. Jucătorii lui Marin Barbu au ieşit de la cabine cu o altă atitudine, iar asta s-a simţit imediat în teren. Juventus a ratat ocazii importante, însă CFR Cluj a scăpat de fiecare dată. Liderul a mai marcat o dată, prin Culio, care a transformat fără probleme penalty-ul obţinut de Nistor.

În urma acestei victorii, CFR termină turul sezonului regulat pe primul loc, cu 32 de puncte, în timp ce Juventus rămâne fără victorie şi după cel de-al 13-lea meci disputat în Liga I.

CFR Cluj - Juventus Bucureşti 2-0

Au marcat: Păun '29, Culio '83 (penalty)

ECHIPELE DE START:

CFR CLUJ: Arlauskis - Manea, Vinicius, Boli, Camora - Hoban, Djokovici - Deac, Culio, Păun - Balde
Rezerve: Duka, Vera, Luchin, Nouvier, Peteleu, Nistor, Chiriţă

JUVENTUS: Drăghia - Beţa, Wallace, Benga, Ştefan - Bărbulescu, Mihăescu - Călinţaru, Sesar, Carabela - Măzărache
Rezerve: Stoian, Stoenac, Dzalamidze, Ţâră, Băjenaru, C. Petre Zaharia

Min. 83 - Culio transformă penalty-ul obţinut de Nistor şi duce scorul la 2-0

Min. 75 - Dublă ocazie pentru Juventus. Petre şi Dzalamidze trimit slab din poziţii bune

Min. 62 - Balde ratează incredibil, după o respingere greşită a lui Drăghia

Min. 56 - Beţa trimite puţin pe lângă poarta lui Arlauskis dintr-o poziţie excelentă

Min. 29 - GOOOOOOOOOOL Păun deschide scorul pentru CFR Cluj cu o execuţie superbă