VIDEO | Atletico Madrid - Inter 2-1 (3-2 d.l.d.). Spaniolii, calificare dramatică în sferturile UCL. Italienii, în lacrimi la final

Atletico Madrid, la care este legitimat Horaţiu Moldovan, s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, trecând în optimi de Inter Milano, cu 3-2 în urma loviturilor de departajare, după ce a fost 2-1 la finalul celor 120 de minute. În tur, Inter câştigase cu 1-0.

VIDEO | Atletico Madrid - Inter 2-1, 3-2 d.l.d. (Griezmann 35, Depay 87/ Dimarco 33)

Câştigă Atletico cu 3-2 la loviturile de derpartajare şi se califică dramatic în sferturi.

Pen 9. Ratează Lautaro. Trimite mult peste poarta lui Oblak.

Penalty 1. 1-0 Calhanoglu.

Vor fi lovituri de departajare! Inter începe.

Min 90+3. Final de timp regulamentar. Vor fi prelungiri!

Min 90+3. Ocazie uriaşă pentru Atletico! Riquelme reia peste poartă din poziţie ideală.

Min 87. GOL ATLETICO! Depay profită de o breşă în defensiva lui Inter şi îl execută pe Sommer cu un şut la colţul lung.

Min 75. Ocazie mare pentru Inter! Servit excelent de Lautaro Martinez, Marcus Thuram şutează puţin peste poarta lui Oblak.

Min 52. Ocazie mare pentru Atletico! Griezmann şutează plasat din poziţie ideală, însă Sommer este la post.

Min 46. A început repriza a doua.

Min 45+1. Prima repriză s-a terminat, scor 1-1.

Min 35. GOOL Atletico! Griezmann înscrie după o gafă în defensiva lui Inter.

Min 33. GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL INTEEEEEEEER! Dimarco îl execută pe Oblak după un contraatac fulger!

Min 18. Ocazie pentru Inter! Lautaro Martinez şutează de la distanţă, mingea este deviată, iar Oblak respinge peste poartă.

Min 14. Ocazie mare pentru Inter! Dumfires îl testează de două ori pe Oblak, însă slovenul reţine.

Min 3. Ocazie mare penttru Atletico! Sommer respinge şutul lui Samuel Lino.

Min 1. A început meciul!

• Atletico Madrid: Oblak - Molina, Savic, Witsel, Hermoso, Lino - Llorente, De Paul, Koke - Griezmann, Morata.
  • Rezerve: Gomis, Moldovan, Azpilicueta, Barrios, Correa, Depay, Gabriel Paulista, Mandava, Saul, Riquelme, Vermeeren
  • Inter Milano: Sommer - Pavard, De Vrij, Bastoni - Dumfries, Barella, Calhanoglu, Mkhitaryan, Dimarco - Thuram, Martinez
  • Rezerve: Di Gennaro, Audero, Acerbi, Asslani, Bisseck, Buchanan, Darmian, Frattesi, Klaassen, Sanchez, Sarr, Stankovic

Atletico Madrid - Inter, meci contând pentru manşa a doua a optimilor de finală din Liga Campionilor, este programat, miercuri, 13 martie, de la ora 22:00, pe Wanda Metropolitano, şi va fi transmis în direct de Orange Sport 1.

Atletico Madrid are o misiune dificilă în tentativa de a accede în sferturile de finală din Champions League, după ce Inter s-a impus în partida din tur, pe San Siro, cu 1-0 (Arnautovic 79).

Forma echipei lui Diego Simeone nu e însă cea mai bună, spaniolii venind după o înfrângere cu Cadiz, 0-2, şi o evoluţie slabă în ultima vreme.

În timp ce, italienii sunt pe val şi au reuşit să îşi consolideze poziţia de lider, la 16 puncte de rivala AC Milan, locul 2.

Ce a declarat Inzaghi înainte de meci:

”Avem un avantaj minim, de un gol, dar întâlnim o echipă, Atletico, care se transformă pe Metropolitano (n.r. stadionul pe care joacă Atletico)”, a declarat Inzaghi cu o zi înaintea jocului.

Ce a declarat Simeone înainte de meci:

”Vom da piept cu probabil una dintre cele mai bune echipe din Europa. Dar am încredere în jucătorii mei şi în echipa mea, ştiu că vor face un meci bun, în faţa unui adversar de calitate. Va fi un meci care ca necesita concentrare maximă şi cine o va avea se va impune”, a declarat Simeone.

Afla mai multe despre: champions leagueinteratletico madrid