VIDEO | CFR Cluj, OUT din Cupa României! Botoşani s-a calificat în optimi la loviturile de departajare

Cupa României

FC Botoşani a învins la loviturile de departajare pe CFR Cluj, scor 5-3 la general, şi s-a calificat în optimile Cupei României. După 90 de minute, scorul a fost 1-1.

Partida a fost dominată de clujeni, care au avut o primă repriză foarte bună. Omrani a ratat două ocazii mari, apoi a reuşit să deschidă scorul la cea de-a treia, din pasa lui Coman.

În partea secundă, Botoşani a fost mult mai periculoasă şi a reuşit egalarea. Târnovan a centrat perfect în 6 metri şi Rodriguez a egalat cu capul.

La loviturile de departajare, Nistor, Păun şi Deac au ratat de la clujeni.

În etapa a 16-a, CFR Cluj va juca duminică pe teren propriu, cu Gaz Metan, de la 18:00. Botoşani merge la Braşov, unde va întâlni Sepsi, luni de la 18:00.

Botoşani - CFR Cluj 1-1 (Rodriguez 69 / Omrani 42), 5-3, după penalty-uri

Deac trimite în bară şi CFR e eliminată! Botoşani se califică în optimile Cupei României

Duka apără execuţia lui Bordeianu! Scorul rămâne 4-3 pentru Botoşani

Păun execută slab şi Pap reţine balonul!

Rodriguez execută pentru moldoveni. Înscrie cu latul, fără emoţii. 4-3 la general

Omrani, gol fără emoţii! 3-3

Moruţan execută perfect! 3-2 pentru Botoşani, la general

Vine Nistor către punctul cu var. Pap se întinde şi scoate mingea de la colţ!

Târnovan execută pentru Botoşani. Îl învinge pe Duka, 2-2

Primul care execută este A. Mureşan. Trimite sub bară şi CFR conduce cu 2-1

Min 120 - Finalul celor două reprize de prelungiri. Se vor executa lovituri de departajare

Min 42 - Goool CFR Cluj! Omrani înscrie din faţa porţii, din pasa lui Coman

Min 34 - Ocazie uriaşă a oaspeţilor! Omrani primeşte o pasă de la Rus şi trimite pe lângă, dintr-o poziţie foarte bună

• Rezerve: Vâtcă, Boli, Nistor, Balde, Petruş, Hamed, Păun

Dan Petrescu va folosi în Botoşani - CFR Cluj jucători care au evoluat mai puţin până acum: "Toata lumea stie ca nu a fost o tragere prea fericita pentru noi, adversarul puternic, deplasare foarte grea, apoi la trei zile trebuie sa jucam iar un meci in campionat.

LIVE VIDEO Botoşani - CFR Cluj

Normal ca vrem sa castigam, nu vrem sa mergem pana la Botosani ca sa pierdem. Normal ca vrem sa ajungem cat mai departe in Cupa, normal sa castigam trofeul.

Am jucat o finala cu Unirea, am pierdut cu CFR. Normal ca mi-as dori sa castig si Cupa Romaniei. Este un obiectiv pentru mine si pentru club.

Vor fi foarte multi jucatori odihniti si vor juca unii jucatori care nu au jucat pana acum. Am mare incredere in ei, pentru ca fac parte din lotul CFR-ului si pana la urma eu am facut marea majoritate a lotului".

"Avem sansa noastra, desi adversarul e unul cu mare forta. Avem sansa noastra si oportunitatea de a incerca sa facem performasnta in Cupa Romaniei", a spus Costel Enache, antrenorul moldovenilor.