VIDEO | CFR Cluj se impune în faţa Astrei şi rămâne la patru puncte în faţa FCSB

Fotbal intern

CFR Cluj a câştigat, astăzi, pe terenul Astrei Giurgiu, în etapa a 12-a a Ligii 1, scor cu 3-2.

Astra - CFR Cluj 2-3 (Balde 3, Deac 50, Manea AG. 73, Djokovic 79, Ioniţă 90+2)

Clujenii s-au impus într-un meci care a avut de toate, goluri, ocazii frumoase, faze controversate, etc.

Ardelenii şi-au făcut meciul foarte uşor. În minutul 3, Balde a scăpat spre poarta lui Iliev şi l-a executat pe acesta cu un şut la colţul scurt.

Prima ocazie a Astrei a venit abia în ultimul minut al primei reprize. Marquinhos a reluat cu capul, dar mingea a lovit bara transversală a porţii lui Arlauskis. Cei care au marcat au fost tot clujenii, în minutul 50, prin Deac.

Astra a redus din diferenţă, în minutul 73, când o minge respinsă de Arlauskis, s-a izbit de Manea şi a intrat în poartă. Djokovic marca pentru 3-1, în minutul 79 şi readucea liniştea în tabăra cfr-iştilor. În minutele de prelungire, Ioniţă marca pentru Astra şi stabilea rezultatul final, scor 3-2.

FINAL

Min. 90+2 GOOOL Astra Giurgiu! Ioniţă reduce din diferenţă.

Min. 79 GOOOL CFR Cluj! Djokovic readuce liniştea în tabăra clujenilor.

Min. 73 GOOOL Astra Giurgiu! Manea marchează în proprie poartă.

Min. 53 Schimbare la Astra! A ieşit Le Tallec, a intrat Abang

Min. 50 GOOOL CFR Cluj! Deac duce scorul la 2-0. Ciprian Deac marchează al doilea gol al său, primul din acţiune, după o pasă superbă dată de Culio.

PAUZĂ

Min. 45+1 Ocazie pentru Astra! Marquinhos înregistrează prima ocazie a Astrei, la ultima fază a primei reprize. Claudiu Belu a centrat foarte bine de pe dreapta, iar Marquinhos a reluat cu capul, din interioul careului, dar mingea a lovit bara transversală a porţii lui Arlauskis.

Min. 34 Ocazie pentru CFR Cluj! Balde are şansa de a duce scorul la 2-0, dar trimite pe lângă poartă.

Min. 33  Primul cartonaş galben al partidei! Le Tallec, sancţionat de Avram pentru proteste.

Min. 27 Jucătorii giurgiuveni nu şi-au creat nicio fază periculoasă la poarta lui Arlauskis.

Min. 3 GOOOL CFR Cluj! Balde scapă spre poarta lui Iliev şi-l execută pe acesta cu un şut la colţul scurt.

Astra: Iliev - Belu, Bejan, Polczak, Al. Stan - Dandea, Seto - Balaure, Marquinhos, Al. Ioniţă - Le Tallec

Rezerve: Lazar, Abang, Radunovic, Butean, Erico, Moise, Nyuiadzi

CFR Cluj: Arlauskis - Cr. Manea - A. Mureşan, Boli, Peteleu - Hoban, Djokovic - Nistor, Culio, Deac - Balde

Rezerve: Duka, Luchin, L. Rus, Nouvier, Vera, Camora, Hamed

CFR Cluj este lider cu o linie excelentă de clasament: patru victorii, o remiză şi o singură înfrângere în primele 11 meciuri disputate în acest sezon din Liga I. De partea cealaltă, Astra, deşi a schimbat o echipă întreagă în vară, are un parcurs foarte bun. Giurgiuvenii sunt pe locul 4 în clasament, cu 22 de puncte obţinute până acum şi nicio înfrângere pe propriul teren.

Aşadar, nu rataţi meciul care închide etapa a 12-a din Liga I, Astra - CFR Cluj, luni, de la ora 20:30, în direct la Telekom Sport 1.

Afla mai multe despre: cfr clujastragiurgiuliga 1campionatderbydan petrescu