VIDEO | Chelsea s-a impus în faţa lui Atletico Madrid. Englezii au marcat golul victoriei la ultima fază

Atletico - Chelsea, unul dintre cele mai aşteptate dueluri ale serii, s-a încheiat cu victoria englezilor, scor 2-1, care au marcat golul victoriei în minutele de prelungire.

Atletico Madrid - Chelsea 1-2 (Griezmann 40 / Morata 60)

Eden Hazard a scăpat spre poarta madrilenilor şi a şutat de la aproximativ 18 metri, înregistrând prima ocazie pentru Chelsea, în minutul 13. Alvaro Morata (Chelsea) a trimis mingea în bară 10 minute mai târziu.

Madrilenii au deschis scorul prin Antoine Griezmann din penalty, în minutul 40.

Eden Hazard trimite o centrare în interiorul careului, de unde Alvaro Morata împinge mingea cu capul, în partea dreaptă a porţii, restabilind egalitatea. Trei minute mai târziu, Chelsea are şansa de a prelua conducerea, dar Fabregas trimite pe lângă poartă.

Şansa le-a surâs englezilor când puţină lume se mai aştepta. În minutele de prelungire, la ultima fază a meciului, Michy Batshuayi marchează golul victoriei şi o trimite pe Chelsea pe primul loc în Grupa C.

FINAL

Min. 90+4 GOOOL Chelsea! Michy Batshuayi înscrie golul victoriei pentru Chelsea.

Min. 90+2 Ocazie pentru Atletico! Jose Maria Gimenez primeşte o pasă în marginea careului şi şutează  periculos pe lângă poartă.

Min. 85 Griezmann şutează pe lângă stâlpul din dreapta al porţii apărate de Courtois.

Min. 81 Oportunitate pentru Atletico Madrid! Saul Niguez îşi încearcă norocul cu un şut de la distaţa, dar Courtois reţine fără probleme.

Min. 73 Ocazie pentru Chelsea! Kante trimite pe lângă poarta lui Atletico Madrid din interiorul careului.

Min. 62 Ocazie pentru Chelsea! Fabregas preia o minge în careu şi trimite pe lângă poartă.

Min. 60 GOOOL Chelsea! Eden Hazard trimite o centrare în iteriorul careului, iar Morata trimite mingea cu capul în dreapta porţii madrilenilor.

Min. 54 Lovitură liberă periculosă pentru Chelsea. Madrilenii reuşesc să scoată mingea din careul lui Oblak.

Min. 52 Fault în atac comis de Alvaro Morata!

PAUZĂ

Min. 45 Ocazie imensă pentru Madrid! Koke şutează de la 20 de metri, Courtois respinge în faţă, iar Saul Niguez trimite puţin pe lângă bara din stânga.

Min. 43 Ocazie pentru Chelsea! Gary Cahil şutează periculos spre poarta madrilenilor, dar mingea este respinsă în corner.

Min. 40 GOOOL Atletico Madrid! Antoine Griezmann marchează pentru Atletico.

Min. 30 Lovitura liberă periculoasă pentru Chelsea! Fabregas centrează bine, dar afundaşii lui Atletico resping mingea.

Min. 27 Şansă bună pentru Chelsea. Hazard trage puternic pe centrul porţii madrilenilor.

Min. 24 Ocazie pentru Chelsea! Alvaro Morata trimite periculos spre poarta, dar Oblak respinge în corner.

Min. 19 Lovitură liberă periculoasă pentru Atletico Madrid! Yannick Carrasco este faultat de Alonso, iar arbitrul le acordă lovitură liberă celor de la Atletico.

Min. 13 Ocazie pentru Chelsea! Hazard  trece de un adversar şi înaintează spre poartă, iar apoi şutează puternic de la 18 metri, dar mingea loveşte bara porţii lui Oblak.

ECHIPELE DE START:

Atletico Madrid: Oblak - Juanfran, Godin, Hernandez, Filipe Luis - Koke, Saul, Thomas, Carrasco - Griezmann, Correa

Chelsea: Courtois - Azpilicueta, Luiz, Cahill - Moses, Kante, Bakayoko, Alonso - Fabregas, Hazard - Morata

Inaugurat în urmă cu două săptămâni şi jumătate, noul stadion al lui Atletico Madrid va găzdui pentru prima dată un meci de UEFA Champions League. Inagurarea se face cu un meci de gală - pe Metropolitano vine campioana Angliei, Chelsea. Londonezii sunt lideri după prima etapă.

Au trecut la scor de Qarabag, în timp ce Atletico a remizat la Roma. Simeone are motive să fie optimist. Nu a pierdut niciodată în faţa unei echipe engleze. Atletico - Chelsea este pe Telekom Sport 3 de la ora 21.45.

Afla mai multe despre: atleticochelsealivelive videogoluriexclusivrezumatlivevideotelekomsportchampions leagueuefa champions leagueliga campionilor