VIDEO | CSM Bucureşti a încheiat la egalitate partida cu Rostov Don din Champions League

Handbal

Campioana en-titre a României la handbal feminin, CSM Bucureşti, a remizat duminică, pe teren propriu, cu formaţia rusă Rostov-Don, scor 22-22 (11-12).

CSM Bucureşti - Rostov Don 22-22

Marcatoarele CSM au fost Kurtovici 5 goluri, Neagu 5, Gullden 3, Niombla 3, Mehmedovici 2, Udriştoiu 1, Frafjord 1, Jorgensen 1, Hagman 1, iar pentru Rostov-Don s-a remarcat Viahireva 4 reuşite.

În aceeaşi etapă, Gyor ETO a învins, sâmbătă, pe Krim Ljubljana, cu scorul de 32-21 (15-12), iar ultima dispută va avea loc, duminică seară, între Nykobing şi FC Midtjylland.

CSM Bucureşti este lider, cu 11 puncte, urmată în clasament de Gyor (10), Rostov (9), Nykobing (4, un meci mai puţin), Krim (4) şi FCM (2, un meci mai puţin). Cu 12 puncte şi trei etape rămase de disputat, CSM se califică în sferturi, fiind imposibil de depăşit de ultimele două clasate, Krim şi FCM, indiferent de rezultate.

În primele două meciuri, CSM a obţinut victorii cu Gyor (28-22) şi cu FC Midtjylland (31-26).

CSM Bucureşti va avea în continuare următorul program în grupa I: Gyor – CSM (26 februarie), CSM – FCM (4 martie), Rostov – CSM (10 martie).

Din grupa principală II fac parte echipele HC Vardar, Metz Handball, FTC Budapesta, Buducnost, SG BBM Bietigheim şi Thuringer HC.

După disputarea meciurilor din grupele principale, primele patru clasate se vor califica în sferturile de finală (6-8 aprilie turul şi 13-15 aprilie returul). Câştigătoarele din sferturi se vor califica la Turneul Final Four, care va avea loc la Budapesta, în 12 şi 13 mai.

Obiectivul campioanei României în actuala stagiune este calificarea la Turneul Final Four al Ligii Campionilor.

În 2016, CSM Bucureşti a cucerit trofeul, iar anul trecut a încheiat cu medaliile de bronz.

Deţinătoarea Ligii Campionilor este campioana Ungariei, Gyor ETO.

CSM Bucureşti, remiză cu Rostov-Don, şi s-a calificat în sferturile Ligii Campionilor la handbal

Campioana en-titre a României la handbal feminin, CSM Bucureşti, a remizat duminică, pe teren propriu, cu formaţia rusă Rostov-Don, scor 22-22 (11-12) şi s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

min. 60: Cristina Neagu a avut ocazia să aducă victoria pentru CSM Bucureşti, dar portarul lui Rostov Don a intervenit salvator.

min. 59: Mehmedovic o readuce pe CSM Bucureşti în avantaj.

min. 57: CSB Bucureşti preia conducerea cu trei minute înainte de final.

min. 56: Eliminare în tabăra celor de la Rostov Don!

min. 52: CSM Bucureşti restabileşte egalitatea, scor 20-20.

TIME-OUT Rostov Don

min. 47: Niombla marchează, după o fază individuală de toată frumuseţea.

min. 45: Mehmedovic marchează primul său gol.

min. 43: Paula Ungureanu intervine în situaţie de unu la unu.

min. 39: Rostov Don se distanţează la trei goluri

min. 34: Cristina Neagu marchează un gol superb din marginea careului de 9 metri.

min. 33: Jorgensen marchează pentru CSM Bucureşti!

min. 31: Paula Ungureanu începe repriza secundă cu o intervenţie!

PAUZĂ

min. 27: Kurtovic marchează pentru CSM Bucureşti.

Cosmin Băleanu trăieşte intens partida CSM Bucureşti - Rostov Don.

min. 21: Paula Ungureanu intervine salvator.

min. 20 Jorgensen eliminată pentru 2 minute!

min. 16: Gooool SUPERB marcat de Kurtovic din pasa Maidei Mehmedovic!

min. 10: Gol superb marcat de Aneta Udriştoiu!

min. 5: Bella Gulden marchează din lovitură de la 7 metri.

min. 4: GOOOL CSM Bucureşti! Cristina Neagu face ”dubla”.

min. 1: CSM Bucureşti deschide scorul prin Cristina Neagu!

min. 1: A început partida! CSM Bucureşti a avut lovitura de start.

Geanina Iacob este prezentă la sală şi ne aduce cele mai noi informaţii despre meciul CSM Bucureşti - Rostov Don.

CSM Bucureşti - Rostov Don

Geanina Iacob este la Sala Polivalenta din Bucuresti de unde va prefata partida dintre CSM Bucuresti si Rostov Don. Meciul este LIVE pe Telekom Sport 1, iar cele mai importante faze vor putea fi revăzute aici: ---> https://goo.gl/4kgWKh

Posted by Telekom Sport Romania on Sunday, February 11, 2018

CSM Bucureşti are un moral foarte bun înaintea partidei cu echipa din Rusia. Handbalistele antrenate de Helle Thomsen au reuşit două victorii categorice cu Gyor, respectiv Midtjylland.

Potăriţa lui Rostov Don se teme de Cristina Neagu. ”Este un meci important, dar acum vom merge să ne recuperăm la shopping după o călătorie lungă. Cristina Neague este cel mai periculos om al lor. Este o jucătoare foarte puternică şi arunca la fel de tare precum un bărbat”, a declarat Pessoa.

Înaintea partidei cu Rostov Don, două dintre jucătoarele CSM-ului, Cristina Neagu şi Bella Gulden, au fost nominalizate de IHF la titlul de Jucătorea anului 2017.

"Deocamdată lucrurile merg foarte bine. Am obţinut încă o victorie importantă, în deplasare, dar drumul rămâne unul lung. Cu Rostov va fi mai greu decât împotriva lui Gyor. Ne dorim foarte mult să câştigăm, mai ales că jucăm acasă.

Mă simt ok din punct de vedere fizic. Programul e alcătuit foarte bine, astfel încât să nu fiu obosită, deşi jucăm multe meciuri. Încerc să-mi fac treaba pe ambele fronturi, uneori reuşesc, alteori mai puţin" - a spus Cristina Neagu pentru Telekom Sport.

Afla mai multe despre: handbal feminincsm bucuresticsm bucuresti - rostov donliga campionilor handbal feminin,