VIDEO | Deportivo Alaves - Real Madrid 1-2. Galacticii urcă pe primul loc până la derby-ul Barcelona - Atletico

Real Madrid

Real Madrid a învins, sâmbătă, în deplasare, scor 2-1, formaţia Deportivo Alaves, în etapa a 15-a din La Liga.

Lucas Perez a înscris unicul gol al bascilor, în minutul 52, din penalty, iar Sergio Ramos (52) şi Dani Carvajal au marcat golurile Realului (69), care urcă pe primul loc în La Liga.

Real Madrid a acumulat 31 de puncte şi are un avans de trei puncte faţă de marea rivală, FC Barcelona, care urmează să întâlnească, duminică, de la 22:00, Atletico Madrid. Alaves ocupă locul 13, cu 18 puncte.

VIDEO | Deportivo Alaves - Real Madrid 1-2 (L. Perez 65-pen. / Sergio Ramos 52, Carvajal 69)

• Alaves: Aguirregabiria, Laguardia, Navarro, Duarte - Vidal, Pina, Wakaso, Rioja - Joselu, Perez
  • Real Madrid: Areola - Carvajal, Militao, Ramos, Marcelo - Modric, Casemiro, Kroos - Bale, Benzema, Isco

Min. 69: Gol Real Madrid. Doar patru minute s-au bucurat bascii de egalitatea de pe tabelă, Dani Carvajal readucându-i pe galactici în avantaj cu o reluare din apropiere.

Min. 65: Gol Alaves. Bascii restabilesc egalitatea prin golul înscris de Lucas Perez din penalty.

Min. 52: Gol Real Madrid. Sergio Ramos deschide scorul cu o lovitură de cap, din centrarea lui Toni Kroos.

Pauză în meciul dintre Alaves şi Real Madrid, după o repriză în care galacticii au avut o evoluţie ştearsă.

Min. 1: A început meciul.

Real Madrid se deplasează pe terenul lui Deportivo Alaves în căutarea celei de-a treia victorii consecutive. Echipa lui Zinedine Zidane nu a mai pierdut de cinci meciuri în toate competiţiile, iar fanii trupei blanco se aşteaptă la o victorie facilă. Madrilenii încep meciul de la Alaves, fosta echipă a lui Cosmin Contra, de pe locul doi în clasament, cu 28 de puncte, la egalitate de puncte cu liderul FC Barcelona. Real Madrid are o singură înfrângere în acest sezon de La Liga, în deplasare cu Mallorca, 0-1.

LIVE VIDEO | Deportivo Alaves - Real Madrid, sâmbătă, de la 14:00, pe Telekom Sport 2

Deportivo Alaves se zbate la mijlocul clasamentului din La Liga, după ce în urmă cu două sezoane a jucat finala Cupei Spaniei, pierdută contra Barcelonei. În prezent,  Alaves pe locul 13 în clasament, cu 18 puncte, şi va aborda meciul cu Real Madrid după două victorii consecutive. În ultimele cinci meciuri directe Alaves a câştigat o singură dată contra Realului, 1-0, pe teren propriu.

Pentru meciul cu Deportvo Alaves, Zinedine Zidane nu se va putea baza pe Marco Asensio, Eden Hazard, accidentat recent în meciul Real - PSG 2-2 din Liga Campionilor, şi nici pe James Rodriguez.

Afla mai multe despre: deportivo alavesreal madridla liga