VIDEO | Dinamo - CFR Cluj 0-2. Ardelenii au revenit pe primul loc. "Câinii", criză profundăgalerie foto

CFR Cluj a câştigat cu 2-0 partida jucată în Ştefan cel Mare cu Dinamo şi a revenit pe primul loc în Liga 1. De cealaltă parte, "câinii" se îndepărtează tot mai mult de play-off, după ce tot duminică Astra a reuşit să câştige.

După o primă repriză echilibrată, din care am remarcat doar bara lui Hoban din minutul 32 şi execuţia defectuasă a lui Boli din minutul 45, CFR Cluj a început mult mai bine partea secundă. Echipa lui Dan Petrescu a deschis scorul în minutul 49 prin Omrani. După cinci minute, dinamoviştii au comis gafe în lanţ în apărare culminate cu un penalty evident al lui Oliva. Culio a marcat şi a stabilit scorul final: 2-0 pentru CFR Cluj.

În urma acestui rezultat, CFR Cluj a urcat pe primul loc în Liga 1, cu 40 de puncte strânse în 18 etape. De cealaltă parte, Dinamo a rămas pe locul 7, cu 24 de puncte. Echipa lui Miriuţă se află la patru puncte distanţă de Astra, formaţia care ocupă ultima poziţie de play-off.

Pentru Dinamo urmează un nou meci pe teren propriu, cu Poli Iaşi, echipa antrenată de Flavius Stoican. În schimb, CFR Cluj va primi vizita nou-promovatei Sepsi.

VIDEO Dinamo - CFR Cluj 0-2 (Omrani 49, Culio 55)

Min. 90+3 - Final de meci în Ştefan cel Mare

Min. 90 - Katsikas, plin de sânge după un duel cu Balde

Min. 84 - Omrani este înlocuit de Balde

Min. 82 - Omrani vede şi el cartonaşul galben

Min. 69 - Şerban intră în locul lui Bokila, care este fluierat copios de suporteri

Min 55 - GOOOOL CFR! Culio dublează avantajul oaspeţilor, după ce Oliva comite un penalty evident

Min. 49 - GOOOOL CFR! Omrani deschide scorul în Ştefan cel Mare. Deac a oferit pasa decisivă

Min. 46 - Două schimbări la pauză: Nemec intră în locul lui Rivaldinho, iar Păun îi ia locul lui Nistor

Min. 46 - A început repriza a doua

Min 45+1 - Haţegan trimite cele două echipe la cabină

Min. 45 - Boli este foarte aproape de a marca în proprie poartă

Min. 32 - Hoban are cea mai mare ocazie de până acum! Mingea şutată de el loveşte bara

Min. 31 - Galben şi pentru Nascimento

Min. 15 - Suporterii lui Dinamo îşi continuă războiul cu Negoiţă

Min. 8 - Nedelcearu îl faultează dur pe Manea şi vede cartonaşul galben

Min. 1 - A început meciul

Dinamo: Penedo - Romera, Nedelcearu, Katsikas, Oliva - Nascimento, Anton- Corbu, Rivaldinho, Salomao - Bokila
Rezerve: Brănescu, Hanca, Nemec, Dudea, I. Şerban, Marici, Longher
Antrenor: Vasile Miriuţă

CFR: Arlauskis - Cr. Manea, Vinicius, Boli, Camora  - Hoban, Culio - Djokovic, Deac, Nistor - Omrani
Rezerve: Vîtcă, Peteleu, Mureşan, Mailat, Nouvier, Paun, Balde
Antrenor: Dan Petrescu

După ce FCSB a pierdut surprinzător la Iaşi, CFR Cluj poate reveni pe primul loc în Liga 1. Are nevoie însă de o victorie în Ştefan cel Mare, căci golaverajul îi este net inferior faţă de cel al roş-albaştrilor. De cealaltă parte, Dinamo nu-şi face planuri pentru titlu, ci pentru a prinde play-off-ul, de care o desparte un singur punct momentan.

Rămâne de văzut însă ce se va alege de viitorul "câinilor", ţinând cont că la începutul acestei săptămâni finanţatorul Ionuţ Negoiţă a declarat că vrea să vândă clubul pe 5 milioane de euro. De altfel, acesta s-a apucat să-şi cedeze jucătorii la rivale. Chiar CFR a profitat de problemele de la Dinamo, ardelenii semnând cu Valentin Costache, jucător ce se va alătura lotului lui Dan Petrescu în această iarnă. În plus, Negoiţă s-a înţeles cu Becali pentru transferul lui Adam Nemec.

LIVE VIDEO Dinamo - CFR Cluj. Ce spun cotele

La casele de pariuri, CFR este uşor favorită cu o cotă de 2.20 la victorie. În schimb, Dinamo este creditată cu 3.65, iar o eventuală remiză cu 3.10. Istoricul meciurilor directe le este net favorabil clujenilor. Aceştia au câştigat şase din precedentele opt deplasări din Ştefan cel Mare.

Afla mai multe despre: dinamocfr clujliga 1vasile miriuta