VIDEO I CSM Poli Iaşi-Voluntari 2-1 | Trupa lui Stoican se apropie de PlayOff

CSM Politehnica Iaşi s-a impus cu 2-1 în meciul cu Voluntari şi a urcat pe poziţia a opta în Liga I. De cealaltă parte, ilfovenii coboară pe locul 10 şi bifează a cincea înfrângere stagională

Scorul a fost deschis în minutul 8, după un autogol incredibil al lui Balaur, iar până la pauză nu s-a mai întâmplat nimic notabil. Cele două echipe au ieşit cu poftă de fotbal de la vestiar, iar în două minute am văzut două goluri.

Mai întâi Jo punctează pentru 2-0, după ce s-a distrat cu apărarea Voluntariului, pentru ca la faza imediat următoare oaspeţii să reducă din handicap, în urma unui gol marcat de Voduţ.

FINAL | CSM IAŞI-VOLUNTARI 2-1

Min 90+3: Final de meci.

Min. 67: Voduţ îl învinge pe Koşelev cu un şut de la marginea careului

Min. 65: Jo Santos s-a distrat cu defensiva Voluntariului şi dublează avantajul gazdelor

Min. 8: Iaşiul deschide scorul după un autogol al lui Balaur

Min. 1: A început partida.

Ilfovenii s-au impus în runda trecută pe "Tineretului" din Braşov, 3-0 cu Sepsi, acesta fiind singurul succes "afară" din stagiunea actuală, precedentele 4 jocuri încheindu-se cu două remize şi tot atâtea înfrângeri.

CSM Poli şi FC Voluntari s-au mai întâlnit de 8 ori în Liga 1, de 3 ori s-a impus gruparea din Copou, de 2 ori au învins ilfovenii, iar 3 jocuri s-au încheiat la egalitate.

O singură remiză albă s-a înregistrat în confruntările directe, pe 17 aprilie 2017, pe terenul celor din Voluntari. Ultima dispută directă a avut loc pe 31 mai 2017, CSM Poli-FC Voluntari 1-1, marcatori Golubovic, respectiv Gabriel Deac.