VIDEO | Kazuyoshi Miura a debutat la noua sa echipă şi a stabilit un nou record mondial. La ce vârstă a reuşit această performanţă

Japonezul Kazuyoshi Miura (56 de ani) a debutat la noua sa echipă, Oliveirense, cu care a semnat la începutul acestui an.

Kazuyoshi Miura a devenit cunoscut în lumea fotbalului datorită longetivităţii de care dă dovadă, fiind încă jucător activ la cei 56 de ani pe care i-a împlinit la sfârşitul lunii februarie.

La data de 1 februarie, Miura semna cu Oliveirense, echipă din liga a doua portugheză, astfel că îşi făcea revenirea în fotbalul european după o pauză de aproape 24 de ani.

Acum, la data de 22 aprilie, atacantul poreclit "King Kazu" şi-a făcut şi debutul oficial la noua sa echipă. A fost introdus în minutul 90 al meciului din deplasare cu Academico Viseu. Oliveirense a câştigat partida cu scorul de 4-1.

Prin urmare, Kazuyoshi Miura a mai stabilit un record absolut. A devenit cel mai bătrân jucător din istoria fotbalului portughez, după ce a debutat la 56 de ani şi 55 de zile.

În urma acestei victorii, Oliveirense se află pe locul 9, cu 37 de puncte, după 29 de etape, din liga a doua din Portugalia.

Cu Oliveirense, Miura este la al 15-lea contract de profesionist din carieră.

Japonezul şi-a făcut debutul în fotbalul profesionist, în anul în care regretatul Diego Armando Maradona a adus ultimul titlu mondial pentru Argentina.

În aproape 37 de ani de carieră, niponul a bifat 701 partide oficiale, pentru echipele de club şi a marcat 193 de goluri.

În Europa, pe lângă Oliveirense, vârful japonez a jucat pentru Genoa (1994-1995) şi Dinamo Zagreb (ianuarie - iulie 1999).

Afla mai multe despre: miuracel mai batran fotbalist