VIDEO | PSG-Bayern 3-0 | Lecţie de fotbal la Paris. Cavani şi Neymar, împăcaţi de incredibilul Mbappe

PSG a învins-o fără drept de apel pe Bayern Munchen, scor 3-0, şi anunţă un sezon fantastic în Liga Campionilor. Rebelii Cavani şi Neymar au fost împăcaţi de Mbappe prin două pase decisive şi o prestaţie senzaţională

Francezii au fost mai buni ca niciodată, în timp ce nemţii s-au prezentat mai slab decât au făcut-o vreodată. PSG a oferit o lecţie de fotbal în meciul cu Bayern şi demonstrează că investiţiile masive din această vară au avut un singur scop: performanţă în Liga Campionilor.

Spectacolul a început în minutul doi, atunci când Dani Alves l-a învins pentru prima dată pe Ulreich. 1-0 şi se anunţa o seară grea de tot pentru Bayern Munchen. Bavarezii au câteva tresăriri, în minutele 11 şi 19, prin Javi Martinez, dar o dată n-a cadrat, iar a doua oară a fost blocat excelent de Areola.

Minutul 30 aduce o execuţie minunată din partea lui Cavani şi tabela se modifică din nou. Servit ideal de Mbappe, uruguayanul trimite o torpilă de la 16 metri care îl lasă fără reacţie pe Ulreich. E 2-0 şi până la pauză mai bifăm doar ratări imense, semnate de Neymar şi Cavani.

Partea secundă se desfăşoară sub acelaşi scenariu. Mbappe pare mai bun şi mai rapid ca niciodată şi se distrează cu apărarea lui Bayern. În minutul 63, Mbappe îl umileşte pe Alaba cu o fentă văzută mai mult în fotbalul de sală, trimite în faţa porţii, iar Neymar face 3-0. Îmbrăţişări şi cu Cavani, semn că cearta pe penalty-uri e istorie.

Finalul e controlat tot de gazde, dar impreciziile lui Neymar de la finalizare o iartă pe Bayern de-o umilinţă şi mai mare. PSG arată bine şi nebunia şeicilor are pentru prima dată ceva şanse bune şi în realitate. Echipa din Paris se anunţă, în mod clar, o candidată pentru Liga Campionilor.

FINAL | PSG-BAYERN 3-0

Min. 90: Final de meci

Min. 63: GOL NEYMAR!!! Brazilianul duce scorul la 3-0, după o fază în care Mbappe l-a ridiculizat pe Alaba

Min. 54: Festival de ratări pentru PSG! Neymar, din poziţie centrală, trimite din nou alături.

Min. 50: Ocazie imensă ratată de Neymar! Lăsat singur cu portarul, brazilianul trimite mingea în peluză

Min. 46: A început repriza a doua

Min. 45: Pauză la Paris

Min. 37: PSG controlează autoritar meciul cu Bayern. Încă o ocazie la poarta nemţilor, ratată de Cavani.

Min. 30: GOL PSG! Cavani îl învinge pe Ulreich cu o execuţie extraordinară, de la 16 metri.

Min. 27: Ocazie mare ratată de Cavani! Atacantul lui PSG a trimis pe lângă poartă, după o pasă a lui Mbappe

Min. 24: Cavani îl serveşte ideal pe Neymar, dar brazilianul ratează preluarea, deşi scăpase singur cu portarul.

Min. 22: O nouă şansă bună pentru Bayern! Lewandowski a reluat cu capul, dar Areola e din nou pe fază şi reţine

Min. 19: Şutul violent al lui Javi Martinez a fost scos incredibil de Areola.

Min. 11: Ocazie importantă pentru Bayern! Lovitura de cap a lui Martinez trece puţin pe lângă poartă

Min. 2: GOL PSG! Dani Alves îl învinge pe Ulreich cu un şut puternic şi PSG face 1-0

Min. 1: A început meciul

ECHIPELE DE START:

PSG: Areola - Dani Alves, Thiago Silva, Marquinhos, Kurzawa - Verratti, Motta, Rabiot - Neymar, Cavani, Mbappe

BAYERN: Ulreich - Kimmich, Sule, Martinez, Alaba - Tolisso, Thiago, Vidal - Muller, Lewandowski, James Rodriguez

Unul dintre cele mai aşteptate dueluri din grupele UEFA Champions League are loc pe Parc de Princes din Paris, unde PSG-ul lui Neymar şi Mbappe pimeşte vizita celor de la Bayern Munchen.

Startul brazilian este aşteptat să revină în primul 11 al parizienilor pentru prima oară de la incidentul cu Cavani de la meciul cu Lyon. Neymar a absentat în ultima etapă din cauza unei accidentări, iar PSG a pierdut primele puncte din acest sezon de Ligue 1, după 0-0 cu Montpellier.

PSG şi Bayern se înfruntă pentru a şaptea oară în Liga Campionilor. Statistica le este favorabilă francezilor, care s-au impus de fiecare dată pe teren propriu. Un motiv în plus de optimism pentru elevii lui Unai Emery este faptul că sunt neînvinşi de nouă meciuri pe teren propriu în Liga Campionilor. Ultimul eşec a fost în faţa Barcelonei, în urmă cu mai bine de doi ani.

Afla mai multe despre: psgbayern munchenlivelive videogoluriexclusivrezumatlivevideotelekomsportchampions leagueuefa champions leagueliga campionilor