VIDEO | Sănătatea Cluj - FCSB 1-6. Man, "dublă" şi două assisturi în 45 de minute. Achim a marcat FABULOS

Cupa României

FCSB s-a distrat cu Sănătatea Cluj în 16-imile Cupei României, scor 6-1, într-un meci jucat pe Cluj Arena.

Steliştii au rezolvat rapid partida. Man n-a avut răbdare cu adversarii din liga a treia şi a reuşit o "dublă" în primele 25 de minute (17, 23). Tot Man a pasat decisiv la golurile lui Benzar şi De Amorim.

La pauză, Dică i-a scos pe Man şi Larie şi i-a aruncat în luptă pe puştii Pacionel şi Ardelean. Spectacolul steliştior a continuat. Achim a reuşit o fază splendidă şi o execuţie de senzaţie pentru 5-0.

Clujenii n-au renunţat la luptă şi au redus din diferenţă, prin Negru.

În prelungiri, Ianis Stoica, în vârstă de 14 ani, a marcat şi el şi a stabilit scorul final.

Sănătatea Cluj - FCSB 1-6 (Negru / Man 17, 23, Benzar 32, De Amorim 45, Achim 58, Stoica 90+2)

Min 90+2 - Goool FCSB! 1-6. Ianis Stoica, 14 ani, punctează din faţa porţii

Min 83 - Goool Sănătatea! 1-5. Negru înscrie cu un şut din colţul careului mic

Min 60 - Iese Golofca, intră Stoica

Min 58 - Goool FCSB! 0-5. Achim marchează cu un lob superb

Min 46 - Dică l-a scos la pauză pe Man şi l-a introdus pe Pacionel. A ieşit şi Larie, înlocuit cu Ardelean

Min 45+1 - Pauză

Min 45 - Goool FCSB! 0-4. De Amorim scapă spre poartă şi înscrie cu piciorul stâng

Min 32 - Goool FCSB! 0-3. Acţiune superbă a lui Man, care driblează 3 adversari, îi pasează lui Benzar, iar acesta înscrie

Min 23 - Goool FCSB! 0-2. Man face "dubla" din penalty

Min 22 - Paul respinge cu mâna mingea trimisă cu capul de Golofca! E penalty pentru FCSB, iar Paul e eliminat

Min 17 - Goool FCSB! 0-1. Dennis Man deschide scorul din pasa superbă a lui De Amorim

• Rezerve: Stăncioiu, Ardelean, Nicola, Stoica, Pacionel

Partida are loc pe teren neutru, pe Cluj Arena. Chiar şi aşa, interesul ardelenilor pentru acest joc este unul deosebit, peste 10.000 de bilete fiind deja vândute. La ora meciului sunt aşteptaţi în tribune minimum 15.000 de fani ai fotbalului.

LIVE VIDEO Sanatatea Cluj - FCSB

Cele două formaţii s-au mai întâlnit o dată în această fază a competiţiei în 2011. Steliştii se impuneau atunci cu 4-0 în Ghencea. Iată mai jos primul 11 al roş-albaştrilor din acel meci

FCSB (4-4-2): Stanca - Emeghara, Martinovic, Iliev, V. Lupu - D. Popa, Bicfalvi, Prepeliţă, Fl. Costea - Rusescu, Nikolic

Multe s-au schimbat de atunci, în special în tabăra bucureştenilor. Gigi Becali a pierdut procesul pentru marcă, echipa transformându-se din Steaua în FCSB. Nici măcar un jucător din lotul de acum şase ani nu mai activează la acest club în prezent. În comparaţie, Sănătatea Cluj a rămas aceeaşi echipă modestă, fără pretenţii, care activează în Liga a 3-a. Nu o face cu succes. După opt etape, ocupă locul 9 în clasament, la 8 puncte în urma liderului din seria sa, Progresul Ighiu. Ca să ajungă în şaisprezecimile Cupei a trecut de Zalău (3-0), Unirea Cristuru Secuiesc (2-1) şi Luceafărul Oradea (3-1).

URMARESTE LIVE TOATE REZULTATELE DIN CUPA ROMANIEI

De cealaltă parte, FCSB nu mai are de ceva timp drept obiectiv principal câştigarea Cupei României, deşi în vitrina sa regăsim 22 de trofee. În ultimii cinci ani s-a impus o singură dată în Cupă. Cel mai probabil, Nicolae Dică va alcătui o echipă formată din multe rezerve. Duminică urmează meciul extrem de important din campionat cu CS U Craiova, pentru ca săptămâna viitoare roş-albaştrii să primească vizita celor de la Hapoel Beer-Sheva, în grupele Europa League.

Pe teren ar putea apărea însă Denis Alibec, absent din lot în ultimele zece zile. Atacantul a fost reprimit la antrenamente începând de luni şi ar putea intra cel puţin o repriză pe Cluj Arena.

Anul trecut, FCSB s-a făcut de râs în această competiţie, eliminată fiind la penalty-uri în faza optimilor de finală de divizionara secundă CS Mioveni. În schimb, Sănătatea Cluj s-a oprit încă din turul II, după ce a pierdut în faţa Industriei Gâlda de Jos.  Steliştii se descurcă de minune în deplasare. Au pierdut un singur meci "afară" pe parcursul acestui sezon, 0-1 pe terenul campioanei Viitorul.

Afla mai multe despre: sanatatea clujfcsbcupa romanieinicolae dicacluj arena