VIDEO | Simona Halep a câştigat turneul de la Shenzhen! Victorie în stil de mare campioanăgalerie foto

Simona Halep

Simona Halep a câştigat turneul de la Shenzhen, după ce a învins-o pe Katerina Siniakova în trei seturi, 6-1, 2-6, 6-0. Meciul a fost programat iniţial la ora 08:00, dar a început la 12:40, în sală, din cauza condiţiilor meteo nefavorabile

După aproape cinci ore de aşteptare, timp în care s-a antrenat pe ploaie, Simona Halep a fost nevoită să joace în sală finala de la Shenzhen cu Siniakova.

Şi amânările au făcut-o pe Halep să înceapă meciul în forţă, iar cehoaica nici n-a ştiut ce-a lovit-o în primul set. 6-1, în doar 25 de minute. Mai apoi, setul secund a fost total opus. Serviciul Simonei nu a mai funcţionat la fel de bine, iar Siniakova s-a impus cu 6-2 şi a dus meciul în decisiv.

Acolo a existat o singură sportivă: Simona Halep! A controlat fiecare punct, fiecare game şi, la final, s-a impus cu 6-0, câştigând pentru a doua oară turneul de la Shenzhen, după succesul din 2015.

SIMONA HALEP - KATERINA SINIAKOVA 6-1 / 2-6 / 6-0

13:55 - Game, set şi meci! Simona Halep a câştigat turneul de la Shenzhen

13:52 - Da, da, da! Simona Halep conduce cu 5-0 în decisiv.

13:50 - Simona Halep se apropie de titlu! 4-0.

13:46 - Break Simona! Halep conduce cu 3-0 şi urmează să servească.

13:43 - Halep îşi face serviciul şi conduce cu 2-0.

13:39 - Început perfect pentru Simona! Break şi 1-0.

13:37 - A început setul decisiv

13:35 - Break si set pentru Siniakova. 6-2 în 27 de minute.

13:31 - Siniakova îşi face serviciul şi conduce cu 5-2

13:28 - Break Siniakova! Serviciul Simonei Halep pare să nu mai funcţioneze aşa bine.

13:24 - Rebreak Simona! Halep îşi recuperează game-ul pierdut.

13:21 - Break Siniakova! Simona e condusă cu 1-3.

13:17 - Siniakova are un joc mult mai solid în setul secund. 1-2

13:15 - Halep continuă să joace excelent şi îşi face fără probleme serviciul. 1-1

13:12 - Siniakova serveşte bine şi conduce cu 1-0

13:10 - A început setul secund.

13:07 - Simona Halep a defilat în primul set! 6-1, în doar 25 de minute.

13:05 - Încă un break pentru Simona Halep! 5-1 şi serveşte pentru set

13:01 - Simona şi-a consolidat break-ul. 4-1.

12:58 - Daaaa! Break Simona! Halep conduce cu 3-1 şi urmează la serviciu.

12:54 - Game perfect făcut de Halep! 2-1.

12:52 - Simona Halep nu şi-a fructificat cele două şanse de break, iar Siniakova face 1-1.

12:45 - Start bun pentru Simona! Îşi face serviciul şi conduce cu 1-0.

A început partida

UPDATE 12:15 | Meciul va începe la ora 12:30 şi se va disputa fără spectatori, pentru că sala nu are tribune! De asemenea, finala nu va fi transmisă la TV

UPDATE 11:30 | Conform contului oficial WTA, finala se va juca în sală, după ora 12:00

UPDATE 11:25 | Organizatorii de la Shenzhen au luat decizia ca finala să nu se mai joace în aer liber din cauza ploii

UPDATE 11:00 | Vremea rămâne neprietenoasă! Meciul nu va începe mai devreme de 11:30

UPDATE 10:50 | Plouă în continuare la Shenzhen! După ora 11:00 e programat meciul

UPDATE 09:50 | Organizatorii au făcut un nou anunţ: finala nu va începe până la ora 10:45

UPDATE 08:55 | Meciul nu va începe mai devreme de ora 09:30

UPDATE 07:50 | Organizatorii au decis ca meciul să fie amânat pentru ora 9:00. Plouă tare Shenzhen

Simona Halep s-a calificat în ultimul act de la Shenzhen după ce a învins-o pe Irina Begu, scor 6-1, 6-4, în timp ce Katerina Siniakova a ajuns să lupte pentru primul trofeu al anului după ce a trecut, surprinzător, de Maria Şarapova, scor 6-2, 3-6, 6-3.

Motivul pentru care Simona Halep nu îşi găseşte încă un sponsor

Halep va lupta, tot azi, şi pentru trofeul de dublu de la Shenzhen, alături de Irina Begu, după 11:30! Sportivele noastre vor înfrunta perechea Siniakova - Krejcikova

Afla mai multe despre: halepshenzhensiniakova