VIDEO | Simona Halep e în semifinale la Shezhen după o victorie clară cu Sabalenka. Urmează duelul cu Irina Begu

Simona Halep

Simona Halep a învins-o fără probleme pe Arina Sabalenka (locul 73 WTA) în sferturile de finală de la Shenzhen, scor 6-2, 6-2, meciul durând mai puţin de o oră. În semifinale, Simona se va duela cu o altă româncă, Irina Begu.

Begu, locul 43 WTA şi cap de serie numărul 4, a învins-o cu scorul de 7-5, 7-5, pe sportiva Timea Babos din Ungaria, locul 56 WTA şi cap de serie numărul 8.

Calificarea în penultimul act la simplu este recompensată la competiţia chineză cu un premiu de 43.663 de dolari şi cu 110 puncte WTA.

Anul trecut, Simona Halep a pierdut în optimi la acest turneu, în faţa sportivei cehe Katerina Siniakova, scor 3-6, 6-4, 5-7. Halep a câştigat competiţia chineză în 2015.

SIMONA HALEP - ARINA SABALENKA 6-2, 6-2

11:08 - Game, set, meci, Simona Halep!  Sportiva noastră e în semifinale la Shenzhen!

10:37 - Set Simona Halep! Sportiva noastră a avut nevoie doar de 27 de minute pentru a se impune în primul act

10:24 - Început de vis pentru Halep!

10:10 - A început partida!

10:04 - Sabalenka va servi prima

09:50 - Şarapova s-a calificat în semifinale după victoria în două seturi în faţa Zarinei Diyas. Meciul Simonei va începe în scurt timp

----------

Sabalenka are partide bune la Shenzhen, obţinând două victorii destul de clare, 6-4, 6-4, cu Monica Niculescu şi 6-1, 6-0, cu Danka Kovinici din Muntenegru.

Simona Halep, locul I WTA, a învins-o, miercuri, cu scorul de 3-6, 6-1, 6-2, pe chinezoaica Ying-Ying Duan, locul 91 WTA, calificându-se în sferturile de finală ale Shenzhen Open.

În urma acestui succes, Halep îşi va păstra locul I în clasamentul WTA pentru a 14-a săptămână la rând şi va fi principala favorită la Australian Open, primul Grand Slam al anului (15-28 ianuarie).

Calificarea în sferturi este recompensată la Shenzhen cu 13.121 de dolari şi cu 60 de puncte WTA.

Afla mai multe despre: simona halepteniswtasabalenkashenzhen