VIDEO | Start perfect pentru Dinamo. "Câinii" au făcut spectacol în primul amical al iernii, 5-0, cu Aris Limassol

Dinamo a făcut spectacol în primul amical al iernii. Echipa pregătită de Vasile Miriuţă s-a impus cu 5-0 în partida cu Aris Limassol.

După o primă repriză echilibrată, Dinamo a deschis scorul chiar înainte de pauză, după lovitura de cap a lui Mihai Popescu. În partea a doua, Miriuţă a schimbat aproape toată echipa, iar asta s-a simţit imediat în teren. "Câinii" au mai marcat de patru ori şi s-au impus cu 5-0.

Însă, având în vedere că urmează meciul din campionat cu Apollon, de duminică, Aris s-a prezentat la amicalul cu Dinamo cu doar şase jucători din lotul primei echipe. În primul 11 al ciprioţilor s-a aflat şi fostul atacant al Rapidului, trecut şi pe la FC Koln, Alexandru Ioniţă.

DINAMO - ARIS 5-0
Au marcat: M. Popescu '42, Nemec '76, '81, Nistor '78, Corbu '87

ECHIPA DE START:

Dinamo (4-2-3-1): Brănescu – Romera, Nedelcearu, Popescu, St. Filip – Dudea, Mahlangu– I. Gheorghe, Moldoveanu, Salomao - Popa
Rezerve: Corbu, Nica, Nascimento, Olteanu, Monroy, Hanca, Pesic, Nemec, Nistor

Katsikas, Maric şi Eşanu n-au jucat

Min. 87 - GOOOOOOOOOOOOL Corbu marchează şi el pentru 5-0

Min. 81 - GOOOOOOOOOOOOL Nemec reuşeşte "dubla"

Min. 78 - GOOOOOOOOOOOOL Nistor marchează cu un şut de la distanţă

Min. 76 - GOOOOOOOOOOOOL Nemec marchează din centrarea lui Hanca

Min. 46 - Vasile Miriuţă a schimbat aproape toată echipa din prima repriză, cu excepţia lui Popescu

Echipa lui Dinamo din repriza secundă: Muţiu - Corbu, Nica, Popescu, Olteanu - Nascimento, Monroy, Nistor - hanca, Nemec, Pesic

Min. 45 - Fluier final al primei reprize

Min. 42 - GOOOOOOOOOOOL Mihai Popescu deschide scorul în minutul 45. După o centrare perfectă a lui Romera, fundaşul central a reluat cu capul din interiorul careului mic

DINAMO vs Karmiotissa (Cipru)

Vremea din Cipru le joacă feste dinamoviştilor. Încântaţi că au scăpat de frigul din România, roş-albii au avut parte de zile însorite la Limassol, însă astăzi vremea s-a înrăutăţit, iar partida amicală programată să se dispute de la ora 15:00, cu Aris Limassol, a fost amânată.

O furtună puternică a făcut imposibilă disputarea partidei, iar "câinii" şi adversarii au decis să reprogrameze partida pentru mâine, de la ora 16:00.