VIDEO | UTA - FC Voluntari 4-3, în Superliga. Meci incredibil la Arad, cu două goluri în prelungiri. Pedro a marcat în ultimul minut al meciului

UTA - Voluntari s-a încheiat 4-3 pentru arădeni, în prima etapă a play-out-ului Superligii. În urma acestui rezultat, UTA este pe locul 9, cu 21 de puncte, în timp ce Voluntari este pe 14, pe loc de baraj, cu 15 puncte.

UTA - FC Voluntari 4-3 (Pedro 38, 90+6, Omondi 50, Tudorie 79 / Nemec 28, Armaş 45+2, Merloi 90+2), pe Orange Sport 1 şi Orangesport.ro

• UTA: Iacob - Costa Rodrigues, Conte, Benga, Căpuşă - Fabry, Mihai, De Freitas- Micovschi, Luckassen, Pop
  • Rezerve: Kucher, Trif, Omondi, David, Iuraşciuc, Vulturar, Morar, Tudorie, Stolnik, Almeida Machado, Lopez Varela
  • Voluntari: Fernandez - Armaş, Matricardi, Turda - Boboc, Raţă, Crepulja, Aliji - Dumiter, Nemec, Andrei
  • Rezerve: Cascini, Ciobanu, Merloi, Munteanu, Droppa, Vâlceanu, Cocian, Voican, Carnat

Min. 90+7 Finalul meciului.

Min. 90+6 GOOOOL UTA! Joao Pedro trage din prima după o minge respinsă de Voluntari, iar gazdele conduc cu 4-3.

Min. 90+2 GOOOOL Voluntari! Abia intrat pe teren, Merloi a făcut 3-3, cu cinci minute înainte de finalul minutelor suplimentare.

Min. 79 GOOOOOL UTA! Tudorie o aduce pe UTA pentru prima dattă în avantaj. Atacantul introdus pe teren a finalizat din faţa porţii pentru 3-2. Golul a fost analizat la VAR timp de şase minute.

Min. 73 Acelaşi Armaş trimite cu capul spre poarta lui Iacob, dar portarul reţine de această dată.

Min. 70 UTA ratează ocazia de a face 3-2.

Min. 66 Dublă ocazie pentru Voluntari! Bara îl salvează pe Iacob, apoi şutul lui Andrei este blocat de portarul de la UTA.

Min. 62 Fernandez reţine şutul pe mijlocul porţii.

Min. 58 Dumiter trage superb plasat cu piciorul stâng, iar Iacob scoate în corner.

Min. 54 Ocazie mare pentru Voluntari!

Min. 50 GOOOOOL UTA! Omondi se înalţă după o centrare din partea dreaptă şi egalează printr-o lovitură de cap.

Min. 46 A început repriza secundă.

Min. 45+3 Pauză!

Min. 45+2 GOOOOL FC Voluntari! Armaş a marcat cu capul în cele din urmă, după ce a lovit bara în minutul 22.

Min. 38 GOOOOOL UTA! Pedro trage de pe loc din marginea careului, iar mingea deviată de un apărător advers intră în poartă.

Min. 28 GOOOOOL Voluntari! Cornerul oaspeţilor a fost fructificat de Nemec, care aproape de pe linia porţii a marcat pentru 1-0.

Min. 25 Dumiter, cu o nouă ocazie în dreptul lui FC Voluntari.

Min. 22 Încă o ocazie mare pentru Voluntari! Armaş a reluat cu capul în transversala lui Iacob.

Min. 19 Boboc trage puternic din apropiere, dar mingea trece puţin peste poartă.

Min. 18 Nemec reia cu capul spre poarta lui Iacob, iar portarul gazdelor respinge spectaculos.

Min. 3 Intrarea decisivă a lui Benga menţine scorul 0-0.

Min. 1 A început meciul.

Ziua de fotbal din Superliga este deschisă de meciul din prima etapă a play-out-ului, UTA - FC Voluntari. Cele două se reîntâlnesc la doar o lună de la ultimul duel direct. La jumătatea lunii februarie, arădenii s-au impus cu 1-0, graţie golului marcat de Fabry în minutul 77, pe terenul ilfovenilor.

Deşi a avut un parcurs excelent în luna februarie, când a bifat victorii pe linie în meciurile cu miză şi a pierdut o singură dată, pe terenul Rapidului, echipa lui Mircea Rednic n-a reuşit, în cele din urmă, să se califice în play-off. Seria bună de rezultate a început în data de 27 ianuarie, când UTA a câştigat meciul de acasă cu Sepsi, apoi au mai urmat şi alte victorii în mceiurile cu U Cluj, FC Voluntari, Petrolul Ploieşti şi FC U Craiova 1948. Arădenii au sperat până în ultima etapă a sezonului regulat, dar înfrângerea suferită pe terenul lui Dinamo, scor 0-1, i-a ţinut departe de play-off.

De partea cealaltă, FC Voluntari a intrat serios în cursa pentru evitarea retrogradării. Fără victorie în acest an, în meciurile oficiale, ilfovenii s-au despărţit de Ilie Poenaru, însă nici Nicolae Dică n-a rezistat prea mult pe banca tehnică a echipei, acesta fiind între timp înlocuit. FC Voluntari speră să obţină şi prima victorie din 2024 odată cu venirea lui Florin Pîrvu la conducerea echipei, după nouă meciuri consecutive fără succes.

Afla mai multe despre: uta voluntari