VIDEO | Viitorul se impune în faţa lui Juventus Bucureşti, după un meci în care Ganea şi Eric au strălucit

Fotbal intern

FC Viitorul a câştigat prima partidă disputată împotriva lui Juventus în Liga 1, scor 3-0. Eric şi Ganea au fost cei mai buni jucători din echipa lui Hagi. Brazilianul a reuşit un gol şi o pasă de gol, în timp ce fundaşul stânga a marcat primul gol al partidei şi a oferit două pase decisive.

Viitorul a depăşit înfrângerea cu Astra şi s-a impus fără probleme. Cristi Ganea a deschis scorul în minutul 12, după o pasă foarte bună a lui Eric. Fundaşul a trecut din preluare de doi adversari şi a trimis peste Stoian. Eric şi Ganea au conlucrat şi la golul doi, în minutul 73, când internaţionalul român a centrat perfect pentru lovitura de cap a brazilianului.

Tânărul Alexandru Matan a închis tabela în minutul 78, din pasa aceluiaşi Ganea, după o acţiune rapidă de atac a gazdelor.

După această victorie, Viitorul ajunge la 14 puncte în Liga 1 şi urcă pe locul 8, cu trei puncte mai puţin decât ACS Poli, ocupanta ultimului loc (6) care asigură prezenţa în play-off.

Fazele video din Viitorul - Juventus 3-0

FINAL DE PARTIDĂ

min. 78 GOOOL Viitorul marchează golul 3 prin Măţan, după un schimb de pase al constănţenilor în careul lui Stoian.

min. 73 GOOOL Eric duce scorul la 2-0, după o centrare excelentă a lui Ganea de pe partea stângă.

min. 46 Schimbare la Juventus în debutul părţii secunde. Petre l-a înlocuit pe Sesar.

PAUZĂ

min. 38 Schimbare la Viitorul. Mladen îl înlocuieşte pe Ciobanu.

min. 36 Jucătorii Viitorului trimit mingea afară pentru ca Ciobanu, care acuză o acccidentare, să poată primi îngrijiri medicale.

min. 20 Ţucudean îi pasează lui Chiţu, dar acesta nu reuşeşte să trimită minge în plasă.

min. 12 GOOOL Ganea marchează pentru Viitorul. Eric îi pasează lui Ganea care trimite mingea în poartă chiar dacă era încadrat de doi adversari.

min. 3 Super ocazie pentru Viitorul. Şut în bară a lui Chiţu, mingea sare la Ţucudean care trimite la rândul său în bară.

Iulian Călin fluieră startul partidei.

Viitorul: Râmniceanu - Ciobanu, Ţâru, Horj, De Noouer - Cicâldău, Băluţă, Ganea - Chiţu, Eric, Ţucudean

Juventus: Stoian - Călinţaru, Morariu, Wallace, Ştefan - Sesar, Bărbulescu - Beţa, Băjenaru, Stoenaru - Măzărache

După un start de sezon mai puţin reuşit, dobrogenii au schimbat din mers primul unsprezece, iar rezultatele încep să apară. De asemenea, au reapărut tot mai mulţi tineri în tricoul Viitorului, fapt care dovedeşte că Academia Gheorghe Hagi continuă să producă jucători pentru fotbalul românesc.

Cele două echipe se vor confrunta în premieră pe prima scenă. Acestea au mai fost adversare, dar în Liga a 2-a, în ediţia 2010-2011, atunci când dobrogenii au luat patru puncte din şase posibile, 1-1 pe teren propriu (Aurelian Chiţu / Andrei Creţu) şi 2-0 în deplasare (Alin Cârstocea-dublă).

Mediile de vârstă ale celor două loturi: Viitorul - 22 ani şi 11 luni; Juventus Bucureşti - 25 ani şi 2 luni.

Afla mai multe despre: fc viitoruljuventusliga itelekomsportetapa