Vlad Simionescu, eliminat din drumul către sferturile de finală de ucraineanul Khamo!

Jocurile olimpice

Judoka Vlad Simionescu a trecut de primul tur de la categoria 100+ kilograme, în doar 56 de secunde.

UPDATE 06:23 - Vlad Simionescu, eliminat din turneul de judo de ucraineanul Khamo, care s-a impus din nou în confruntarea directă, deşi nu a reuşit să-l învingă pe Vlăduţ prin ippon. Khamo a reuşit un wazza-ari în secunda 20 a meciului, suficient pentru departajare. Simionescu n-a reuşit să mai recupereze diferenţa.

Ceilalţi doi reprezentanţi ai României în competiţia olimpică, Andreea Chiţu (cat. 52 kg) şi Alexandru Raicu (73 kg), au fost eliminaţi în primele două tururi

România participă la JO de la Tokyo (23 iulie-8 august) cu 101 de sportivi, 46 la feminin, 55 la masculin, la 17 discipline sportive, adică înot, atletism, canotaj, fotbal, gimnastică artistică, baschet 3x3, ciclism, lupte, tir sportiv, canoe, tenis de masă, box, scrimă, triatlon, judo, tir cu arcul şi tenis.

Simionescu l-a învins repede pe libianul ALi Omar, prin ippon.

În turul doi, acesta îl va înfrunta pe akiv Khammo (27 de ani), cap de serie numărul 7. Khammo a cucerit medalia de bronz la Campionatele Mondiale de la Budapesta, în mai, când l-a învins chiar pe român.

Afla mai multe despre: jocurile olimpicevlad simionescu