A 14-a ruşine pentru Dinamo în Cupa României! Au trecut 45 de ani de la ultima eliminare produsă de o echipă de L3

Cupa României

Dinamo a fost eliminată, joi, în optimile de finală ale Cupei României de echipa AFK Csikszereda, din Liga III, după un meci decis la loviturile de departajare. După 90 de minute, scorul a fost egal, 2-2, în prelungiri fiecare echipă a marcat, iar la loviturile de departajare formaţia din Miercurea Ciuc s-a impus, scor 6-5.

Aceştia au repetat o contraperformanţă uriaşă, care data din sezonul 1972-73 al Cupei României. Atunci, Constructorul Galaţi, trupă de liga a treia, a eliminat câinii, scor 1-0, deşi venea din Liga a 3-a.

1948-1949 Arsenal Sibiu (L2) - Dinamo 2-1
1954 Metalul Reşita (L2) - Dinamo 2-0
1955 Progresul Oradea (L2) - Dinamo 2-1
1956 Steagu Roşu (L2) - Dinamo 4-3
1957-1958 Farul (L2) - Dinamo 1-0
1959-1960 Ştiinţa Timişoara (L2) - Dinamo 1-0
1960-1961 CSM Sibiu (L2) - Dinamo 1-0
1972-1973 Constructorul Galaţi (L3) - Dinamo 1-0