A fost stabilită finala Cupei Mondiale a Cluburilor. Chelsea o va înfrunta pe Palmeiras

Chelsea a învins în semifinale echipa saudită Al Hilal, scor 1-0. Golul a fost marcat de Lukaku, în minutul 32.

În cealaltă semifinală, marţi, Palmeiras (Brazilia) s-a impus cu 2-0 în faţa echipei egiptene Al Ahly. Echipa din America de Sud s-a impus în faţa Al Ahly, campioana Africii, graţie golurilor marcate de Rafael Veiga (39) şi Dudu (49). Cei doi fotbalişti şi-a oferit unul altuia pase decisive.

În minutul 71 al meciului, egiptenii au marcat prin Mohamed Sherif, dar golul a fost anulat după ce arbitrajul video a intervenit. Mai mult decât atât, Al Ahly a terminat meciul în 10 oameni, după ce căpitanului Ayman Ashraf a fost eliminat.

Finala mare (Chelsea – Palmeiras) şi finala mică (Al Hilal – Al Ahly) vor avea loc sâmbătă.

Afla mai multe despre: chelsea-palmeiras