A învins şi condiţiile meteorologice dificile! Danezul Jakob Fuglsang a ieşit învingător în cursa Liege-Bastogne-Liege

Ciclism

Ciclistul danez Jakob Fuglsang (Astana), în vârstă de 34 ani, vicecampion olimpic la Rio, a câştigat duminică, en solitaire, cursa Liege-Bastogne-Liege, ajunsă la cea de-a 105-a sa ediţie, informează AFP.

Fuglsang a fost înregistrat pe distanţa de 256 km în 6 h 37 min 37 sec, devansându-l cu 27 sec. pe italianul Davide Formolo, clasat pe poziţia secundă, şi cu 57 sec. pe germanul Maximilian Schachmann, ocupantul locului al treilea, care a reuşit să se desprindă dintr-un grup din care au mai făcut parte britanicul Adam Yates (locul 4), canadianul Michael Woods (locul 5) şi francezul David Gaudu (locul 6).

"Cursa a fost dură", a declarat Fuglsang după victorie. "Echipa a făcut o treabă bună, m-a plasat într-o poziţie ideală, în momentul important", a adăugat el.

Supranumită "Decana" curselor clasice, Liege-Bastogne-Liege s-a desfăşurat anul acesta în condiţii meteorologice dificile (ploaie şi frig), soarele făcându-şi apariţia doar în ultima parte a traseului.

Afla mai multe despre: ciclism