A revenit Serena! Victorie în primul meci pe zgură pentru legenda din SUA! Când o poate întâlni pe Simona Halep

Serena Williams, locul 11 WTA, a învins-o, luni, cu 6-4, 6-2, pe suedeza Rebecca Peterson, locul 64 WTA, calificându-se în turul al doilea al turneului de categorie Premier 5 de la Roma.

Americanca s-a impus după un meci care a durat o oră şi 15 minute şi ar putea evolua în manşa a doua cu sora sa, Venus Williams, care joacă în primul tur cu belgianca Elise Mertens, locul 20 WTA.

Serena Williams este la primul turneu după aproape două luni. Ultimul ei meci a fost tot cu Rebecca Peterson, la Miami, în turul al doilea, când s-a impus cu scorul de 6-3, 1-6, 6-1.

După acea întâlnire, fostul lider WTA s-a retras din cauza unei accidentări la genunchi. Ultimul meci al ei pe zgură a fost în urmă cu aproape un an, în optimi, la Roland Garros.

La Roma, Serena Williams este pe partea de tablou a Simonei Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 3, pe care o poate întâlni în sferturi.

Afla mai multe despre: serena williams