Adversară surpriză pentru Halep, în turul 2 la Australian Open. Simona va întâlni o jucătoare aflată pe locul 173 WTA

Simona Halep

Simona Halep şi-a aflat adversara din turul 2 de la Australian Open 2020. A patra jucătoare a lumii o va înfrunta pe britanica Harriet Dart, sportivă aflată pe locul 173 WTA.

Adversara surpriză pentru Simona Halep, în turul 2 la Australian Open

Britanica Harriet Dart, locul 173 WTA, venită din calificări, a învins-o, marţi, cu scorul de 2-6, 6-4, 7-6 (6), pe japoneza Misaki Doi, locul 82 WTA, în turul I al Australian Open.

Jucătoarea de 23 de ani s-a impus după un meci care a durat două ore şi 49 de minute. În decisiv, la scorul de 6-5, Dart a condus cu 40-15, dar Doi a salvat ambele mingi de set şi a egalat la 6. În supertie-break, japoneza a condus cu 5-1, însă avantajul nu i-a fost suficient, pentru că Dart a întors scorul şi s-a impus cu 10-6.

Este prima victorie obţinută vreodată la Australian Open de către sportiva în vârstă de 23 de ani, care o va înfrunta în turul următor pe Simona Halep.

Simona Halep o va întâlni în premieră pe Harriet Dart, în circuitul WTA.

Simona Halep, în turul 2 la Australian Open

Simona Halep, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 4, s-a calificat în turul al doilea al Australian Open, după ce a învins-o, marţi, cu scorul de 7-6 (5), 6-1, pe americanca Jennifer Brady, locul 49 WTA.

Românca şi-a asigurat un premiu de 128.000 de dolari australieni (88.000 de dolari americani) şi 70 de puncte WTA.

Anul trecut, Simona Halep a fost eliminată în optimi la AusOpen de americanca Serena Williams, scor 6-1, 4-6, 6-4. Halep a fost finalistă la Melbourne, în 2017, când a pierdut ţn ultimul act în faţa danezei Caroline Wozniacki, scor 7-6 (2), 3-6, 6-4.

Afla mai multe despre: halep