AFC Hermannstadt - Sepsi 1-0. Victorie la debut în Liga 1 pentru sibieni! Blănaru a marcat golul victoriei

Nou promovata AFC Hermannstadt a debutat cu dreptul în Liga 1, după ce s-a impus cu scorul de 1-0 în faţa formaţiei Sepsi OSK Sf. Gheorghe. Ştefan Blănaru a marcat singurul gol al meciului în minutul 11, după ce a reluat cu capul în poarta lui Niczuly, recentrarea lui Răzvan Dâlbea.

Cu toate că au dominat teritorial repriza secundă, oaspeţii n-au avut forţa necesară pentru a egala. Portarul sibienilor, Cătălin Căbuz a avut câteva intervenţii excelente şi a păstrat avantajul obţinut de Hermannstadt încă din debutul jocului.

Finalista Cupei României din sezonul trecut obţine astfel prima sa victorie din istorie în prima ligă şi îşi continuă seria de invincibilitate de pe teren propriu, care atinge acum 25 de meciuri fără înfrângere.

LIVE VIDEO | AFC Hermannstadt - Sepsi 1-0 (Şt. Blănaru 11)

ECHIPELE DE START

Hermannstadt: Cabuz - Alexandru Coman, Pârvulescu, Dandea, D. Tătar - Dâlbea, Ilja Antonov - I. Petrescu, Rusu (Tsomou), Al. Curtean (Nkololo) - Blănaru (Herghelegiu) .

Sepsi: Niczuly - Drãghici, Ursu, Jovanovici, Sato - Velev, Vasvari - Prosser (Hamed), Fülöp (Gabriel de Moura),Tandia - Simonovski (Hadnagy)

FINAL: Hermannstadt câştigă cu 1-0!

Min 82: Schimbare la gazde. Blănaru, singurul marcator de până acum al meciului este înlocuit cu Herghelegiu.

Sepsi a jucat mai bine în repriza secundă. Elevii lui Neagoe au controlat mijlocul terenului după pauză şi au fost mult mai periculoşi decat în prima repriză. Hermannstadt joacă la rezultat în aceste minute.

Min 69: Schimbare la gazde. Michael Jordan Nkololo intră în locul lui Alex Curtean.

Min 64: Neagoe face şi ultima schimbare: iese Simonovski şi intră Hadnagy.

Min 60: Sepsi aproape de egalare! Portarul Căbuz are un nou reflex fantastic la şutul expediat de Drăghici, aflat în poziţie ideală de gol. Remarcabilă acţiunea lui Tandia, cel mai dezechilibrant dintre jucătorii oaspeţilor.

Min 54: Dubla schimbare, Sepsi. Eugen Neagoe îi trimite în teren pe Hamed şi Moura, în locurile lui Daniel Prosser şi Fulop

Min 50: Sepsi aproape de gol! Elevii lui Eugen Neagoe au început în forţă repriza secundă şi Simonovski a fost aproape de egalare, dar şutul său din afara careului a fost respins în corner de Căbuz.

Min. 46 - Start în partea secundă!

PAUZĂ

Min 40: Ocazie Hermannstadt! O nouă fază periculoasă la poarta lui Niczuly: Curtean trimite puţin, cu capul, pe lângă poartă dintr-o poziţie favorabilă.

Min 31: Ocazie pentru Sepsi! Daniel Prosser execută periculos o lovitură liberă de la marginea careului de 16 metri, dar execuţia sa trece peste poarta lui Cătălin Căbuz

Min. 24: Gazdele îşi trec în cont o bară, după execuţia surprinzătoare a lui Petrişor Petrescu. Fotbalistul gazdelor a încercat să centreze, dar balonul a căzut pe bara transversală. Oaspeţii au posesia până în acest minut, dar sibienii par mai periculoşi.

Min 18: Oaspeţii cer penalty după o acţiune a lui Fulop. Ovidiu Haţegan, foarte aproape de fază, lasă jocul să continue

Min. 11: GOOOOOL FC Hermannstadt!!! Blănaru deschide scorul pentru echipa sibiană! Cornerul executat de Curtean a dus mingea la Răzvan Dâlbea, a cărui recentrare a fost reluată cu capul în plasă de Blănaru. Este primul gol marcat de Hermannstadt în Liga 1

Min. 6: Ocazie mare pentru Fulop, oaspetii ratează deschiderea scorului.

Min. 1 - A început partida! Debut în al doilea meci al sezonului din Liga 1

• Hermannstadt: (4-2-3-1) Cabuz - Alexandru Coman,  Pârvulescu, Dandea, D. Tătar - Dâlbea, Ilja Antonov - I. Petrescu, Rusu, Al. Curtean - Blănaru.
  • Sepsi (4-2-3-1): Niczuly - Drãghici, Ursu, Jovanovici, Sato - Velev, Vasvari - Prosser, Fülöp,Tandia - Simonovski

Oraşul Sibiu revine pe prima scenă după o pauză de şase ani, de această dată fiind reprezentat de AFC Hermannstadt, echipă care a reuşit două promovări consecutive. De asemenea, merită amintit şi parcursul formidabil din Cupa României 2017-2018, când jucătorii lui Alexandru Pelici s-au calificat în finală, unde au fost învinşi de Universitatea Craiova.