Ajax a făcut scorul sezonului! Victorie cu 13-0 într-un meci din Eredivisie. Un jucător de 19 ani a marcat 5 goluri

Ajax Amsterdam a făcut spectacol total în runda cu numărul şase din Eredivisie. "Lăncierii" au obţinut un rezultat uluitor, 13-0, în deplasare, împotriva celor de la VVV Venlo.

La pauză scorul a fost de doar 4-0, însă Ajax s-a dezlănţuit total în a doua repriză, când Venlo a rămas şi cu un jucător mai puţin, după eliminarea lui Kum.

Puştii Lassina Traore şi Ekkelenkamp nu doar că şi-au trecut numele pe lista marcatorilor, însă au avut doi dintre cei mai buni fotbalişti de pe teren. Traore, în vârstă de 19 ani, a marcat nu mai puţin de cinci goluri şi a dat alte trei assist-uri, în timp ce Ekkelenkamp, de 20 de ani, a marcat de două ori şi a oferit un assist. Pe lângă cei doi, pentru Ajax au mai înscris Tadic, Blind, Antony, Martinez, Huntelaar de două ori.

Ajax este pe primul loc în Eredivisie, cu 15 puncte.