Alexi Pitu, primul gol la Bordeaux. Reuşita jucătorului român a fost de trei puncte | VIDEO

Alexi Pitu (21 de ani) a reuşit să marcheze primul său gol la Bordeaux. Reuşita sa a adus o victorie importantă pentru echipa sa.

Girondins de Bordeaux a câştigat meciul din deplasare cu Valenciennes, scor 2-1, în etapa a şasea a ligii a doua din Franţa.

Pitu, primul gol la Bordeaux. Reuşită de trei puncte a românului

Alexi Pitu a început meciul ca rezervă, dar şi-a făcut apariţia pe teren în minutul 71, în locul lui Livolant.

Jucătorul român şi-a făcut simţită prezenţa şi pe tabela de marcaj, deoarece a marcat golul victoriei pentru Bordeaux, în minutul 88.

Scorul partidei de la Valenciennes a fost deschis de Elis (37), dar gazdele au egalat prin Kruse (63).

Totuşi, tabela a fost închisă de Alexi Pitu, care a reuşit astfel primul său gol pentru Bordeaux.

În urma acestui rezultat, Girondins de Bordeaux a urcat pe locul 6, cu nouă puncte după şase etape scurse din Ligue 2.

În vârstă de 21 de ani, Alexi Pitu a fost adus de Bordeaux de la Farul, în luna ianuarie a acestui an, pentru două milioane de euro.

A evoluat în 20 de meciuri pentru francezi, până astăzi, când a reuşit să-şi treacă în cont prima sa reuşită la Bordeaux.

În prezent, internaţiolul român de tineret este cotat la 1,8 milioane de euro, conform site-ului de specialitate Transfermarkt.com.

Afla mai multe despre: alexi pitustranieribordeaux