”Am dat dovadă de maturitate!” Toni Petrea şi-a felicitat elevii după victoria contra Chindiei. Detalii despre accidentarea lui Dragoş Nedelcu

FCSB a învins, sâmbătă seară, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, echipa Chindia Târgovişte, într-un meci din etapa a XXIV-a a Ligii I.

Darius Olaru a marcat singurul gol al meciului în minutul 23. Cu câteva minute înainte, Dragoş Nedelcu a fost înlocuit, fundaşul FCSB-ului accidentându-se din nou. Oaspeţii au marcat şi ei în minutul 62 prin Florea, dar reuşita acestuia a fost anulată pentru henţ.

”Un meci disputat, am întâlnit o echipă care a dat o replică foarte bună.” a recunoscut Anton Petrea, antrenorul FCSB-ului, după meci.  El s-a declarat mulţumit de rezultatul obţinut de echipa sa: ”Mă bucură, în schimb, evoluţia noastră, am dat dovadă de maturitate. Aveam nevoie de această victorie pentru moralul nostru, poate în anumite momente s-a văzut o oarecare teamă în a pasa, în a ne exprima. Băieţii au făcut un efort incredibil, fantastic, mi-a plăcut atitudinea lor şi dăruirea lor şi e o victorie meritată şi 3 puncte importante pentru noi.”

Dragoş Nedelcu, abia revenit pe gazon după o accidentare gravă, a fost înlocuit în minutul 19: ”Am înţeles că e o leziune fibrilară. Vom vedea cât de gravă e şi ce va presupune acest lucru.” a spus Petrea.

Ovidiu Popescu a evoluat ca fundaş central: ”Ovidiu a mai jucat pe această oziţie, nu e o poziţie nouă prntreu el, e un jucător polivalent, se descurcă foarte bine în acest  locuri, şi ca fundaş central, şi ca fundaş lateral. Şi în seara asta a făcut un meci foarte bun, un joc fără greşeală.” a încheiat Petrea.

FCSB - Chindia 1-0. Victorie la limită pentru liderul Ligii 1

Au evoluat echipele:

FCSB: A. Vlad – Ov. Popescu, Haruţ, Nedelcu (Miron ’13), Radunovici – Oaidă (Buziuc ’46, Vukusic ‘80). Şut, Olaru – Moruţan (Simion ’79), Fl. Coman, Oct. Popescu. Antrenor: Anton Petrea

Chindia: Aioani – Căpuşă, Iacob, Piţian, C. Dinu – Neguţ (Yameogo ’72), Rata, Dulca (Şerban ’90), Diaz (Mitrea ’46) – D. Florea (Berisha ’83), D. Popa (Costea ’83). Antrenor: Emil Săndoi

Afla mai multe despre: anton petreafcsb