Ana Bogdan, eliminată în turul al doilea al Korea Open. A câştigat primul set cu 6-0 şi a servit pentru meci

Jucătoarea Ana Bogdan, locul 143 WTA, venită din calificări, a fost învinsă, miercuri, cu scorul de 0-6, 6-4, 7-6 (2), de americanca Kristie Ahn, locul 93 WTA, în turul al doilea al Korea Open.

Ana Bogdan a servit pentru meci la scorul de 5-3 în decisiv, dar a trebuit să se recunoască învinsă după un meci care a durat două ore şi 15 minute. Ahn va evolua în sferturi cu jucătoarea cehă Kristyna Pliskova, locul 81 WTA, sau cu rusoaica Ekaterina Alexandrova, locul 39 WTA şi cap de serie numărul 2. Bogdan va primi pentru participarea ei la turneul de la Seul un premiu de 3.400 de dolari şi 48 de puncte WTA.

România mai este reprezentată pe tabloul de simplu de Patricia Maria Ţig, locul 124 WTA, de asemenea venită din calificări. Ea va evolua, joi, în turul al doilea, cu spaniola Paula Badosa, locul 88 WTA.

Afla mai multe despre: tenis