Ana Bogdan pierde în numai 65 de minute în faţa americancei Danielle Collins şi este eliminată în primul tur

Sporturi

Jucătoarea Ana Bogdan, locul 93 WTA, a fost eliminată, marţi, în primul tur la turneul de grand slam de la Australian Open.

Ana Bogdan a fost învinsă de Danielle Collins (SUA), locul 46 WTA, scor 6-3, 6-1, după 65 de minute de joc.

Pentru prezenţa în prima manşă, Ana Bogdan va primi 100.000 de dolari australieni (63.750 de euro) şi zece puncte WTA.

--------------------------

După ce ieri au jucat 5 românce în primul tur de la Melblourne, astăzi este ziua şi celei de-a 6-a jucătoare din România să intre în turneu. Ana Bogdan, locul (96 WTA) joacă împotriva americancei Danielle Collins (locul 40 WTA). Ana Bogdan ar putea fi a 3-a româncă care ajunge în turul secund după Simona Halep şi Sorana Cîrstea.

Meciul se dispută pe terenul cu numărul 10 al complexului de la Melbourne. Collins a obţinut 3 victorii în turneul WTA la care a participat pentru a pregăti Australian Open. A fost învinsă în cele din urmă de Serena Williams după un super tie-break. Ana Bogdan are o victorie şi o înfrângere la Melbourne săptămâna trecută. A pierdut în faţa liderului mondial, Ashleigh Barty, după două seturi identice, 6-3.6-3. Câştigătoarea din meciul de azi va juca în turul 2 cu Jasmine Paolini sau Karolina Pliskova, favorită 6 a turneului.