Analiza lui Dan Petrescu după 2-1 cu CSU Craiova: "Eliminarea ne-a făcut rău". Cum ar putea ajunge antrenor la naţională

CFR Cluj a învins, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, pe CSU Craiova, într-un meci din etapa a noua a Ligii I, în care arbitrul Adrian Comănescu a acordat două penalty-uri, unul pentru gazde şi unul pentru oaspeţi, şi l-a eliminat pe Tiago Ferreira de la gruparea olteană.

Golurile au fost marcate de Culio '40 (penalty) şi Balde '64 pentru CFR Cluj şi Gustavo '81 (penalty) pentru CSU Craiova.

"Am primit un avertisment pentru proteste, apoi mi s-a părut exagerată fza cu Mureşan. El a sărit la cap, a fost o decizie total aiurea. Apoi am fost eliminat că am depăşit spaţiul tehnic. În prima repriză am făcut un joc de aşteptare. Nu am vrut să risc, Craiova are 3 jucători foarte rapizi în atac. Dacă le dai spaţii, nu ai nicio şansă. Am avut un penalty clar, chiar dacă unii nu zic asta. Cred că eliminarea ne-a făcut rău, pentru că n-am jucat ce trebuia. Craiova a avut iniţiativa în multe momente. Balde a avut şi alte ocazii importante. Apoi comentaţi voi dacă acela e panalty, cel primit de Craiova. Clar că nu sunt mulţumit de repriza a doua. Vom vedea ce am greşit. Nu am fost în vestiar la pauză, am transmis prin secunzi. Dacă se înţelegea, jucam mai bine decât am făcut-o. Nu m-a sunat nimeni de la Federaţie. Dacă voi fi sunat, veţi şti răspunsul. Şi nu am clauză că pot pleca la naţională. De la CFR voi pleca doar dacă clubul va fi de acord. Eu nu aleg preşedintele Federaţiei. Dacă preşedintele mă alege antrenor, asta e altceva. Eu sper ca cel care va fi preşedinte să redreseze fotbalul, pentru că noi suntem pe tobogan", a declarat Dan Petrescu la Dolce Sport.

Giedrius Arlauskis, CFR Cluj

"Era important să câştigăm, mai ales pentru mine, că era primul meci de la revenire. Dan Petrescu m-a sunat şi mi-a spus ce proiect e la CFR. Aici e un proiect foarte serios şi am luat decizia de a veni. Cred că e o decizie bună. Eu am ţipat şi la jucătorii mei, şi la arbitru... Aşa sunt eu în teren, mai nebun. L-am auzit şi pe Dan Petrescu după ce am degajat greşit, ţipa. Asta e, eu îl cunosc de atâta timp".

Afla mai multe despre: dan petrescucfr clujcsu craiovaliga 1romanialpfscandalarbitrajprobleme