Andrei Ciolacu a marcat pentru Birkirkara şi se află pe podium în clasamentul golgheterilor din Malta

Atacantul român Andrei Ciolacu (31 de ani) face spectacol în Malta, în tricoul celor de la Birkirkara.

Andrei Ciolacu, în topul celor mai buni marcatori din Malta

Atacantul român Andrei Ciolacu a marcat al zecelea său gol în acest sezon în campionatul de fotbal al Maltei, sâmbătă, în meciul în care echipa sa, Birkirkara, a terminat la egalitate cu Balzan FC, 1-1, pe teren propriu, în etapa a 19-a.

Oaspeţii au deschis scorul prin Jan Bussuttil (43), dar Ciolacu a egalat după pauză (57).

Fostul atacant al echipelor Rapid şi FCU Craiova, care a primit un cartonaş galben în min. 20, a evoluat 86 de minute la gazde.

Ciolacu are 10 goluri marcate în 18 meciuri în acest campionat, fiind pe podium în clasamentul golgheterilor, la egalitate cu Yuri Messias (Marsaxlokk) şi Kemar Reid (Floriana). Pe primele două locuri ale ierarhiei se află Luke Montebello (Hamrun Spartans), cu 16 goluri, şi Uros Djuranovic (Hamrun), fost la Poli Iaşi, cu 11 goluri.

• Ciolacu mai are un gol marcat în acest sezon în Cupa Maltei.

Hamrun conduce în clasament, cu 46 puncte (19 jocuri), urmată de Floriana, 42 (18), Sliema Wanderers, 35 (18), Marsaxlokk, 29 (18), Birkirkara, 29 (19), etc.

Afla mai multe despre: birkirkaramaltaandrei ciolacu