Andrei Ivan surprinde după înfrângerea ruşinoasă a României: „Am jucat foarte bine, un fotbal frumos!”

Meciul dintre România - Georgia a mai adus o mare ruşine fotbalului românesc. Chiar dacă a fost un amical, tricolorii au pierdut pentru prima dată în istorie împotriva naţionala Georgiei, scor 1-2.

Andrei Ivan, autorul singurului gol al României, a surprins la flash-interviul după meci. Atacantul României a părut mulţumit de jocul prestat de echipa şi a folosit cuvinte de laudă când a fost întrebat de jocul naţionalei.

„Au jucători foarte buni cei de la Georgia. Nu sunt o echipă slabă. O să lucrăm pe parcurs şi sperăm să câştigăm cu Anglia.

Nu pot să comentez câte goluri o să luăm cu Anglia, eu sunt atacant”

Echipa joacă foarte bine, şi azi am jucat un fotbal foarte frumos. Mă bucur că am marcat. Am făcut un sezon bun în Liga 1, sunt într-o formă foarte bună şi sper s-o ţin tot aşa.

Nu pot să comentez câte goluri o să luăm cu Anglia, eu sunt atacant”, a declarat Ivan la ProX.

România mai are programat un meci amical, contra Angliei, pe 6 iunie, de la ora 19:00, la Middlesbrough.

România face parte din grupa J a preliminariilor pentru Mondial, alături de Germania, Islanda, Macedonia de Nord, Armenia şi Liechtenstein; Următorul meci oficial al „tricolorilor” este pe 2 septembrie, în Islanda.

România - Georgia 1-2

Au marcat: Ivan ’78 / Mikautadze ’61, Aburjania ‘71

În minutul 42, Florin Tănase a fost eliminat pentru un fault la un adversar.

Şi de la oaspeţi a fost eliminat un jucător, Kverkvelia, în minutul 64, după ce a primit al doilea cartonaş galben. În minutul 65, Răzvan Marin a ratat un penalti acordat pentru un fault al lui Kverkvelia la Ivan.

La partida de la Ploieşti a fost prezent şi vicepremierul Dan Barna.

În primul “11” tricolor s-au aflat trei debutanţi: Vlad, Sorescu şi Olaru.

România: 12. Vlad – 24. Sorescu, 6. Chiricheş-cpt., 5. Nedelcearu, 3. Ganea – 21. Olaru (8. Cicâldău ’57), 18. Marin (23. Stanciu ’77), 10. Maxim (20. Budescu ’58) – 14. Hagi (13. Keşeru ’77), 7. Alibec (9. Ivan ’58), 19. Tănase. Selecţioner: Mirel Rădoi

Afla mai multe despre: andrei ivannationala romanieigeorgia