Angelique Kerber a câştigat turneul de la Bad Homburg. Jelena Ostapenko, triumfătoare la Eastbourne

Angeliqu Kerber şi Jelena Ostapenko au câştigat turneele de la Bad Homburg şi Eastborune, respectiv.

Angelique Kerber a câştigat turneul de la Bad Homburg

Sportiva germană Angelique Kerber, locul 28 WTA, a câştigat, sâmbătă, turneul de categorie WTA 250 de la Bad Homburg. Kerber, cap de serie numărul 4, a învins-o în finală pe jucătoarea cehă Katerina Siniakova, numărul 76 mondial, scor 6-3, 6-2, într-o oră şi 25 de minute. Pentru Angelique Kerber este al 13-lea trofeu la simplu, primul de după 2018.

Jelena Ostapenko, triumfătoare la Eastbourne

Jucătoarea letonă Jelena Ostapenko, locul 43 WTA, a câştigat, sâmbătă, turneul de categorie WTA 500 de la Eastbourne. Ostapenko a învins-o în finală pe sportiva din Estonia Anett Kontaveit, numărul 27 mondial, scor 6-3, 6-3, într-o oră şi cinci minute. Pentru letonă este al patrulea trofeu la simplu, primul de după 2019.

Afla mai multe despre: tenisangelique kerberwtabad homburg