Anglia a învins Ţara Galilor şi a câştigat grupa de la Autumn Nations Cup. Franţa este adversara din finală VIDEO

Rugby

Anglia a câştigat en fanfare grupa de Autumn Nations Cup din care a făcut parte.

După victoriile cu Georgia şi cu Irlanda, nici Ţara Galilor nu a putut emite pretenţii în faţa campioanei din Six Nations. Dragonii au marcat primii pe teren propriu, prin Williams (10), însă apoi englezii s-au apucat de treabă. Slade a culcat imediat balonul în terenul de ţintă al galezilor. La pauză a fost 11-7 pentru Anglia, după două lovituri de pedeapsă transformate de Farrel.

În partea a doua, Vunipola a marcat încă un eseu pentru albi, iar Farrel a fost impecabil la loviturile de picior. S-a terminat 24-13 pentru Anglia, care va juca finala weekendul viitor, cu Franţa.

Cocoşii au obţinut o victorie clară cu Italia, chiar dacă italienii au reuşit primul eseu al meciului. Netransformat, acesta i-a adus singurele puncte squadrei azzura, în timp ce francezii au reuşit patru eseuri. Scorul reprizei a doua a fost umilitor, 26-0 în favoarea cocoşilor galici, care vor juca finala primei ediţii a Autumn Nations Cup împotriva Angliei duminica viitoare, pe Twickenham.

Afla mai multe despre: autumn nations cup