Anglia trece de Noua Zeelandă şi va juca pentru a patra oară în finala CM de rugby! Adversara englezilor se stabileşte duminică

Rugby

Câştigătoarea ultimelor două ediţii ale competiţiei a fost scoasă din cursa spre un nou trofeu după un meci în care a reuşit doar 7 puncte.

A fost un singur eseu transformat în contul All Blacks şi acela venit după o eroare mare a trandifirilor. Deşi au reuşit la rândul tot o singură încercare, englezii au făcut diferenţa cu cele patru lovituri de pedeapsă transformate, impunându-se în final cu 19-7. A fost prima victorie a reprezentantei emisferei nordice din cele patru confruntări directe la competiţia supremă a rugbyului.

Echipa lui Eddie Jones va juca finala tot la Yokohama, locul unde se va desfăşura şi a doua semifinală, cea dintre Ţara Galilor şi Africa de Sud.  În cazul în care Springboks vor avea câştig de cauză se va reedita ultimul act din 2007, atunci când sud-africanii îi învingeau pe englezi cu 15-6.

Afla mai multe despre: anglianoua zeelandăyokohama