Anglia U21 - România U21 2-1. Englezii au dominat, dar ”tricolorii” au ratat câteva ocazii foarte marigalerie foto

Echipa națională

Naţionala de tineret a pierdut primul amicale din stagiul de pregătire din Anglia, scor 1-2 cu reprezentativa similară a ţării gazdă. Englezii au arătat un fotbal încântător.

Jucătorii lui Daniel Isăilă nu s-a putut impune în faţa unui adversar cu un joc entuziasmant. Anglia a avut în componenţă mai mulţi jucători care evoluează în Premier League şi au pus stăpânire pe joc încă din primul minut. Jucătorii lui Aidy Boothroyd au impresionat prin tehnică, un joc rapid, cu multe pase din prima şi multă imaginaţie pe faza de construcţie.

Englezii au deschis scorul chiar din minutul 8 şi au dominat prima repriză. De partea cealaltă, reprezentanţii noştri s-au bazat în principal pe momentele de strălucire ale lui Andrei Ivan, Ianis Hagi şi Florinel Coman. România a avut câteva ocazii de a egala, dar nici Florinel Coman, nici Andrei Ivan n-au reuşit să profite de ocaziile pe care le-au avut.

Anglia a făcut 2-0 în repriza a a doua, în minutul 72, când Clarke-Salter a reluat perfect cu capul o centrare din corner. ”Tricolorii mici” au avut şi ei câteva situaţii de a marca, iar golul a venit în minutul 79, prin Costache - jucător intrat în partea a doua şi care a făcut un meci foarte bun. Pe final, englezii n-au mai arătat aceeaşi poftă ofensivă, Florinel Coman putea egala în prelungiri din lovitură liberă, dar până la urmă s-a terminat 2-1.

Min. 90+3 Fluier final, Anglia câştigă cu 2-1.

Min. 79 GOL ROMÂNIA! Costache, intrat în repriza a doua, a redus din diferenţă.

Min. 72 GOL ANGLIA! Clarke-Salter face 2-0 după o centrare din corner. Jucătorul Angliei a reluat perfect cu capul, Radu n-a avut nicio reacţie.

Min. 51 Lovitură liberă pentru România de la 30 de metri, Ianis Hagi a tras în zid.

Min. 46 A început partea a doua.

Min. 45+1 Este pauză la Anglia - România.

Min. 25 O nouă ocazie foarte mare pentru ”tricolori”. Andrei Ivan rămâne într-o poziţie excelentă, trage pe jos, mingea este deviată şi se duce în bară.

Min. 12 Ocazie mare ratată de România. A fost un un-doi între Ivan şi Florinel Coman, ultimul a rămas singur cu portarul, şutează de la 12 metri, dar trage pe lângă.

Min. 8 GOL ANGLIA! Demarai Gray primeşte în careu după o combinaţie frumoasă, intră spre centru careului şi şutează, mingea este deviată de Paşcanu şi intră în poartă.

Min. 1 Fluier de start. Sunt câteva mii de suporteri în tribunele stadionului lui Wolverhampton, deşi este doar un meci amical între două echipe de tineret.

Echipa de start aleasă de Isăilă:

ROMÂNIA: I. Radu - Butean, V. Ghiţă, Paşcanu, A. Radu - Oaidă, Dr. Nedelcu - M. Dobre, I. Hagi, Fl. Coman - A. Ivan
Rezerve: R. Stoian, Torday, Căpuşă, R. Popa, Ad. Petre, D. Dumitrescu, P. Iacob, Ad. Rus, Costache, A. Ciobanu, Olteanu

Elevii lui Daniel Isăilă vor avea în faţă generaţia care o transforma anul trecut pe Anglia în campioană mondială U20. Selecţionerul Aidy Boothroyd are în lot numeroşi fotbalişti din Premier League, care au deja cote impresionante de piaţă.

Arsenal, Liverpool, Everton sau Tottenham trimit jucători la echipa de tineret a Angliei, iar Chelsea şi Manchester City sunt şi ele reprezentate, chiar dacă e vorba de jucători împrumutaţi în acest sezon la alte echipe.

Tricolorii sunt însă într-un moment foarte bun şi pregătesc următoarele meciuri din preliminariile EURO 2019. Florinel Coman şi Compania conduc Grupa 8 de calificare, cu 12 puncte după 6 meciuri şi speră să-şi menţină poziţia până la final.

Lotul U21 al Angliei pentru meciul cu România

Portari
Harry Burgoyne - Wolverhampton Wanderers
Angus Gunn - Norwich City (împrumutat de la Manchester City)
Dean Henderson - Shrewsbury Town (împrumutat de la Manchester United)
Freddie Woodman - Aberdeen (împrumutat de la Newcastle United)

Fundaş
Trent Alexander-Arnold – Liverpool
Ben Chilwell – Leicester City
Jake Clarke-Salter – Sunderland (împrumutat de la Chelsea)
Dael Fry - Middlesbrough
Jonjoe Kenny – Everton
Ryan Sessegnon - Fulham
Fikayo Tomori – Hull City (împrumutat de la Chelsea)
Kyle Walker-Peters – Tottenham Hotspur
Joe Worrall – Nottingham Forest

Mijlocaş
Tom Davies – Everton
Kieran Dowell – Nottingham Forest (împrumutat de la Everton)
Ovie Ejaria - Sunderland (împrumutat de la Liverpool)
Ainsley Maitland-Niles – Arsenal
Josh Onomah – Aston Villa (împrumutat de la Tottenham Hotspur)

Atacanţi
Tammy Abraham – Swansea City (împrumutat de la Chelsea)
Dominic Calvert-Lewin – Everton
Demarai Gray - Leicester City
Jack Harrison – Middlesbrough (împrumutat de la Manchester City)
Ademola Lookman – RB Leipzig (împrumutat de la Everton)
James Maddison – Norwich City
Dominic Solanke – Liverpool

Lotul României U21 pentru cantonamentul din Anglia

Portari: Ionuţ Radu (Avellino), Cătălin Cabuz (AFC Hermannstadt), Arpad Tordai (FC Viitorul), Relu Stoian (Juventus Bucureşti)

Fundaşi: Mihai Butean (Astra Giurgiu), Tiberiu Căpuşă (FC Viitorul), Virgil Ghiţă (FC Viitorul), Alexandru Paşcanu (Leicester City), Răzvan Popa (CS U Craiova), Adrian Rus (Balmazújváros), Andrei Radu (Aris Limassol), Vlad Olteanu (FC Dinamo Bucureşti)

Mijlocaşi: Dragoş Nedelcu (FCSB), Răzvan Oaidă (FC Botoşani), Paul Iacob (Dunărea Călăraşi), Doru Dumitrescu (FC Viitorul), Mihai Dobre (Rochdale), Andrei Ciobanu (FC Viitorul), Ianis Hagi (FC Viitorul), Valentin Costache (CFR Cluj), Florinel Coman (FCSB), Andrei Burlacu (CS U Craiova)

Atacanţi: Adrian Petre (Esbjerg), Andrei Ivan (FC Krasnodar)

Afla mai multe despre: angliaromaniaamicalmeci u21