Antrenorul lui Genk şi-a dat drumul la gură, după eşecul cu Standard: "Dacă nu jucam cu Ianis titular, aş fi fost gata!"

Antrenorul echipei Genk, Felice Mazzu, a mărturisit că simte o presiune din partea presei şi a publicului asupra sa, în ceea ce îl priveşte pe Ianis Hagi.

Genk a fost învinsă, sâmbătă seară, în deplasare, scor 1-0, de Standard Liege, meci în care Ianis Hagi a ieşit accidentat, în minutul 60. Antrenorul lui Genk spune că a fost forţat să îl titularizeze pe Ianis Hagi, aşa cum a făcut-o şi în victoria cu Mouscron, scor 2-1, din runda trecută.

"Am avut exact aceeaşi discuţie cu staff-ul. Era 0-0 contra celor de la Napoli şi Hagi juca foarte bine. Oh lala! Şi, totuşi, eram siguri că nu trebuie să joace contra celor de la Mouscron.

M-am gândit că dacă pierd cu Mouscron fără Hagi, aş fi fost omorât de presă şi de public. Testele fizice arătau că este obosit, nu aveam voie să îl punem la aşa ceva. Dar, dacă pierdeam fără Hagi cu Mouscron, pentru mine ca antrenor era gata", a spus Felice Mazzu, citat de sport.ro.

Ianis Hagi s-a accidentat

Ianis a fost lovit puternic în minutul 57 de către Gavory. Faza s-a petrecut în careul formaţiei din Liege, iar Hagi Jr a fost schimbat imediat cu Hrosovski. Primele imagini arătau un Ianis Hagi aproape groggy. Genk a pierdut la final cu scorul de 1-0 în faţa lui Standard Liege.

Pentru Genk urmează meciul din grupele UEFA Champions League contra celor de la FC Liverpool, actuala campioană a Europei. Partida va fi transmisă în direct de Telekom Sport.

Afla mai multe despre: ianis