VIDEO | Arsenal - Valencia 3-1. Emery câştigă primul război spaniol cu Marcelino. Returul de pe Mestalla decide finalista

Arsenal a câştigat manşa tur cu Valencia, scor 3-1. Lacazette a marcat de două ori, dar o putea face de mai multe ori, într-o seară în care Valencia a deschis scorul încă din minutul 10.

Valencia a început mai bine partida de pe Emirates, iar primele 15 minute au aparţinut formaţiei lui Marcelino Garcia Toral. Cu toate că a început cu 5 fundaşi şi cu o asezare defensivă, un fundaş a fost cel care a marcat primul gol al meciului pentru formaţia lui Marcelino. Diakhaby a reluat cu capul o minge recentrată în careu de Rodrigo şi a deschis astfel scorul la Londra.

Dani Parejo şi Gonzalo Guedes au trecut aproape imediat pe lângă golul doi al formaţiei lor, iar Arsenal a prins curaj. A ieşit la rampă viteza şi inspiraţia lui Aubameyang, dar şi plasamentul şi flerul lui Alexandre Lacazatte. Fostul atacant de la Olympique Lyon avea să marcheze golurile echipei sale din prima repriză, într-un interval de numai 8 minute.

La cabine, ”tunarii” au intrat cu avantaj minim, dar echipa lui Emery părea mult mai stăpână pe joc. Efortul extraordinar depus de mijlocaşii centrali Guendeouzi şi Xhaka, precum şi siguranţa defensivă pe care au dat-o Koscielny şi Mustafi au contribuit la închiderea culoarelor spre poarta lui Cech. În partea secundă, acelaşi Lacazette a fost aproape de gol în minutul 62, dar francezul a ratat de puţin hattrick-ul, după o nouă centrare excelentă a lui Pierre Emeryck Aubameyang.

Intrat după pauză în teren, Kevin Gameiro s-a trezit singur cu Cech în minutul 73, dar nu a mai găsit forţa să lifteze mingea peste experimentatul portar din poarta londonezilor. Pe final însă, tot Arsenal a profitat de faptul că Valencia s-a aruncat să caute golul egalizator. A fost nevoie de Pierre Emerick Aubameyang la finalizare pentru ca Arsenal să puncteze a treia oară. Un gol care o duce pe trupa lui Emery ceva mai aproape de finala de la Baku. E drept, returul de săptămâna viitoare decide. Iar Mestalla a dat de multe ori verdicte favorabile ”liliecilor”.

LIVE Arsenal - Valencia 3-1 (Lacazette 17, 25, Aubameyang 90 / Diakhaby 11)

• Arsenal: Cech - Sokratis, Koscielny, Mustafi, Kolasinac - Xhaka, Guendouzi, Ozil - Maitland-Niles, Aubameyang, Lacazette
  • Valencia: Neto - Paulista, Garay, Diakhaby, Roncaglia, Piccini - Soler, Parejo, Gayà - Guedes, Rodrigo

Min 90. Gooool Aubameyang!!! Arsenal face 3-1. Un gol meritat pentru starul gabonez

Min 72. Kevin Gameiro este lansat în careul gazdelor, însă Petr Cech intervine excelent şi îşi salvează echipa dintr-o situaţie foarte dificilă

Min 67. Din nou, Lacazette!!! Ce ocazie ratează atacantul lui Arsenal, în situaţie de unu vs unu cu Neto!

Min 62. Lacazette are şansa hattrick-ului. Centrare excelentă a lui Aubameyang din flancul stâng, dar francezul nu reuşeşte să lovească mingea cu capul din apropierea careului de 6 metri

O oră de joc scursă din partida de pe Emirates. Arsenal conduce cu 2-1 şi are posesia: 59%-41%.

Min 46. S-a reluat meciul dintre Arsenal şi Valencia.

Pauză pe Emirates: Arsenal conduce cu 2-1

Min 33. Aubameyang a fost atat de aproape de gol! Arsenal şi-a revenit şi pare să deţină controlul asupra meciului

Min 25. Goooool Arsenal!!! Neto greşeşte, iar Lacazette reuşeşte ”dubla”. Portarul brazilian a reuşit să intervină, dar mingea a trecut dincolo de linia porţii

Min 17. Gooool Arsenal!!! Aubameyang scapă în flancul drept al Valenciei, îl păcăleşte pe Neto şi pasează spre Lacazette care restabileşte egalitatea

Min 15. Valencia este foarte aproape să-şi dubleze avantajul. Parejo trage bine, Cech respinge, iar Guedes trimite peste poartă din poziţie favorabilă

460 de minute fără gol primit de Arsenal în Europa! Diakhaby este primul care marchează în poarta lui Arsenal Londra după ce ”tunarii” primeseră ultimul gol în faza grupelor cu Vorskla

Min 10. Gooool Valencia!!! Rodrigo recentrează, iar Diakhaby marchează lui capul în poarta lui Cech. Levantinii deschid scorul pe Emirates. A fost al treilea gol marcat de fundaşul ”liliecilor” în acest sezon

Min 8. Valencia, aproape de gol! Ezequiel Garay trece pe langa deschiderea scorului

Min 1. Debut de meci în semifinala de pe Emirates

Unai Emery trebuie să-şi elimine fosta echipă pentru a juca o nouă finală europeană. Arsenal - Valencia LIVE pe Telekom Sport 1 este unul dintre meciurile săptămânii în fotbalul de pe Bătrânul Continent. Două dintre reprezentatele celor mai puternice două campionate din lume se luptă pentru un loc în finala celei de-a doua competiţii a Europei.

• Arsenal - Valencia LIVE pe Telekom Sport 1, joi de la 22:00!

Arsenal caută să se axeze pe ultimele două (posibil trei) meciuri din această competiţie, în încercarea de a uita un sezon destul e modest în Premier League. ”Tunarii” primesc joi vizita Valenciei, după o serie de patru meciuri pierdute, din ultimele cinci jucate în campionat. Formaţia lui Emery a pierdut partidele cu Wolves, Leicester şi Crystal Palace, meciuri în care Emery şi compania au încasat nu mai puţin de 9 goluri. Astfel, Arsenal s-a îndepărtat serios de obiectivul principal în campionat: participarea directă în grupele Uefa Champions League.

Joi, Arsenal dă piept cu Valencia, aflată şi ea într-o luptă pe muchie de cuţit pentru participarea în sezonul viitor al Ligii Campionilor. Los Che au pierdut în ultima rundă pe teren propriu contra formaţiei Eibar. Elevii lui Marcelino au anulat reîntâlnirea dintre Arsenal şi Santi Cazorla, după ce au eliminat Villarreal în sferturile de finală ale competiţiei. După eliminarea din Champions League, Valencia a mai eliminat echipe puternice din Europa League, precum Celtic sau Krasnodar. Arsenal, care poate visa la o finală incredibilă contra rivalei locale, Chelsea, a trecut de Napoli, Rennes şi BATE Borisov, după ce a defilat în grupa E.

Mesut Ozil a ratat înfrângerea suferită de Arsenal în faţa celor de la Leicester, scor 0-3, iar marţi va afla dacă poate evolua împotriva Valenciei. Rămâne de văzut şi dacă Nacho Monreal va fi gata de joc pentru duelul contra conaţionalilor săi, în timp ce Aaron Ramsey este în continuare indisponibil. Denis Suarez, Hector Bellerin şi Danny Welbeck sunt absenţe ceva mai vechi pentru ”tunari”. Contra Valenciei, fanii lui Arsenal se vor întâlni cu două cunoştinţe mai vechi. Foşi jucători la Arsenal, Gabriel Paulista şi Fracis Coquelin joacă în prezent pentru ”lilieci”.

Unai Emery va evolua probabil în acest duel fără Rodrigo Moreno în primul unsprezece. Cel mai probabil, Kevin Gameiro şi Santi Mina vor avea prin planul în ofensivă, susţinuţi de ”noul Ronaldo”, Gonzalo Guedes. Atât Gabriel, cât şi Coquelin vor evolua cel mai probabil titulari. Mai jos, formaţiile de start posibile ale celor două echipe:

• Arsenal: Cech, Koscielny, Monreal, Sokratis, Maitland-Niles, Kolasinac, Torreira, Xhaka, Ozil, Lacazette, Aubameyang
  • Valencia: Neto, Wass, Garay, Gabriel, Gaya, Torres, Parejo, Coquelin, Guedes, Gameiro, Mina